Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Elektromobilność w komunikacji miejskiej Gdańsk

Obelisk pamięci ofiar totalitaryzmów stanie w miejscu dawnego pomnika Armii Czerwonej

Obelisk pamięci ofiar totalitaryzmów - niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu - stanie w miejscu po zdemontowanym pomniku pamięci żołnierzy Armii Czerwonej w Malborku. Projekt przygotowano staraniem Instytutu Pamięci Narodowej.
Tak wyglądał pomnik pamięci żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Sikorskiego w Malborku. Został zdemontowany, w jego miejscu ma się pojawić obelisk pamięci ofiar totalitaryzmów

Autor: Piotr Piesik

Ofiarom totalitaryzmu - niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Sojusz tych zbrodniczych ideologii doprowadził do wybuchu II wojny światowej przynosząc bezmiar zniszczeń, cierpienia i śmierci. Napis tej treści ma się pojawić na obelisku pod godłem państwowym Polski - Orłem Białym. Obelisk w formie pionowego prostopadłościanu ma być ustawiony na terenie przy ul. Sikorskiego w Malborku, gdzie jeszcze kilkanaście miesięcy temu znajdował się pomnik pamięci żołnierzy Armii Czerwonej.

Pomnik ten, stojący nieco na uboczu, na niewielkiej, otoczonej drzewami działce, nie rzucał się zbytnio w oczy i przed wybuchem wojny w Ukrainie pojawiało się niewiele głosów za jego likwidacją. Po rosyjskiej agresji na pomniku wywieszano ukraińskie flagi, pojawiały się też napisy o bardzo niepochlebnej treści dla prezydenta Rosji Putina. Oczywiście wiele osób zaczęło nawoływać do zdemontowania pomnika jako symbolu sowieckiej dominacji nad Polską. Samorząd Malborka podchodził do całej sprawy z dużym spokojem, ponieważ do końca nie wiadomo, czy pod pomnikiem nie znajdują się groby czerwonoarmistów poległych w walkach o Malbork w 1945 roku. Brakuje dokumentów, które świadczyłyby o tym, że to miejsce pochówku i grób wojenny jak też o czymś przeciwnym. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: IPN planuje demontaż pomnika Armii Czerwonej w Malborku

Ostatecznie w sierpniu ubiegłego roku pomnik został zdemontowany bez ingerencji w fundamenty oraz to, co jest pod ziemią. Teren pozostaje pusty. Od samego początku po rozbiórce pojawiły się postulaty, by uczynić tam miejsce pamięci ofiar totalitaryzmów. Tak też się stało. Instytut Pamięci Narodowej przygotował projekt obelisku, który został wstępnie zaakceptowany przez władze Malborka. Konieczna jest jeszcze formalna zgoda w postaci uchwały Rady Miejskiej.

Jeżeli cała procedura przejdzie sprawnie, możliwe jest odsłonięcie obelisku w dniu 1 września, czyli rocznicy wybuchu II wojny światowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama