Pomorze, z uwagi na swoją bliskość do Bałtyku, stoi przed wyzwaniem rozwijania energii jądrowej i morskiej energetyki wiatrowej, co wymaga inwestycji, infrastruktury i kadr. Dla Polski kluczowe będzie odejście od węgla i wdrożenie nowych źródeł energii, zgodnie z polityką klimatyczną UE. Z kolei energia jądrowa jest kluczowym elementem tej strategii, ponieważ zapewnia stabilne, niskoemisyjne źródło energii. Rządzący zapewniają, że w fazę przygotowawczą wejdzie budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce zlokalizowanej w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo. Przyciągnie ona inwestycje i stworzy nowe miejsca pracy (logistyka, przemysł, edukacja).
Polska ma teraz szansę na wzmocnienie swojej pozycji międzynarodowej, bo 1 stycznia 2025 roku objęła prezydencję w Radzie UE. Wśród jej priorytetów znajduje się wzmocnienie cyberbezpieczeństwa, co ma kluczowe znaczenie dla ochrony infrastruktury krytycznej i danych obywateli w obliczu rosnących zagrożeń cyfrowych, m.in. ze strony Rosji. Sprawy nie ułatwia kryzys polityczny w Niemczech i we Francji.
Z kolei powrót Donalda Trumpa do Białego Domu może wpłynąć na globalną politykę bezpieczeństwa. Niektórzy analitycy sugerują, że jego druga kadencja może przyczynić się do zakończenia konfliktów, takich jak wojna w Ukrainie czy napięcia na Bliskim Wschodzie, co miałoby bezpośredni wpływ na stabilność międzynarodową.
Bezpieczeństwo Polski w dużym stopniu zależy od sytuacji u naszego wschodniego sąsiada. Utrzymanie poparcia wewnętrznego i międzynarodowego dla Ukrainy będzie znaczące dla stabilizacji regionu. Polska jako sąsiad i członek NATO odgrywa istotną rolę w tych działaniach. Dobrze, że planuje dalej wzmacniać siły zbrojne i infrastrukturę wojskową.
Bo raporty wskazują na rosnące znaczenie technologii oraz potencjalne zagrożenia związane z cyberatakami i dezinformacją. Dlatego także UE podejmuje działania, mające na celu zwiększenie odporności na cyberzagrożenia. Oby okazały się one skuteczne i uchroniły nas przed jakąkolwiek ingerencją. m.in. w procesy wyborcze państw członkowskich.
To oczywiste, że duży wpływ na stabilizację sytuacji w Polsce, przywrócenie praworządności i naprawę zdemolowanego systemu sądownictwa będą miały majowe wybory prezydenckie. Od tego, kto zasiądzie w Pałacu Prezydenckim, zależeć będzie skuteczne wprowadzanie w życie zmian ustawowych, które obecnie są blokowane.
W obliczu tych wszystkich wyzwań, fundamentalne będą wybranie prezydenta Polski z obozu demokratycznego, zacieśnienie współpracy międzynarodowej, inwestycje w nowoczesne technologie obronne oraz adaptacja do dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.
Napisz komentarz
Komentarze