Brama nr 2 uznawana jest za główne wejście do Stoczni Gdańskiej. Tak to wejście traktowano już ponad 100 lat temu - gdy była środkową bramą do Stoczni Cesarskiej.
To tu w grudniu 1970 roku ostrzelani zostali przez wojsko strajkujący stoczniowcy - zginęły wówczas tam dwie osoby, a 11 zostało rannych. Również z tego miejsca 31 sierpnia 1980 roku ogłoszono zakończenie strajku robotników. W pobliżu znajdują się historyczne biuro dyrekcji stoczni oraz sala BHP, w której podpisano porozumienia sierpniowe. Konstrukcja bramy wraz z przylegającym do niej dawnym biurem przepustek wpisane są do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Z uwagi na wielką wartość historyczną, nie tylko dla Polski, przyznano jej również Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Pod koniec 2020 roku na zlecenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni dokonano ekspertyzy stanu technicznego napisu. Zakres opracowania objął litery napisu, okrągły herb Stoczni Gdańskiej oraz konstrukcję, na której są one zawieszone - słupy i górne okratowanie. Na podstawie ekspertyzy przygotowano program prac naprawczych.
Naprawa obejmie renowację wadliwych blach węzłowych pasa dolnego i górnego rygla, usunięcie licznych ognisk korozji, perforację skorodowanego pasa dolnego i wymianę łuszczących się powłok malarskich. Oczyszczona zostanie także powierzchnia całej instalacji. Na tym etapie przeprowadzona zostanie również dokładna inspekcja wszystkich elementów i połączeń, nastąpi naprawa wykrytych uszkodzeń. Cała powierzchnia zostanie zakonserwowana i pomalowana. Repliki tablic z postulatami stoczniowców nie będą demontowane, na czas naprawy zostaną zabezpieczone.
Jako że brama jest zabytkiem, remont napisu zostanie przeprowadzony w oparciu o decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Stocznia Gdańska. Napis nad bramą
W swoim obecnym kształcie, wraz z osadzonym nad nią napisem, powstała w 1974 roku. Wcześniej pod napisem „Stocznia Gdańska” znajdował się kolejny: „im. Lenina” - dodano go w 1967 r. Z kolei w latach 70. obok napisów pojawił się Order Sztandaru Pracy, nadany stoczni za „wyjątkowe zasługi położone dla Narodu i Państwa”.
Zarówno napis informujący o patronie, jak i emblemat orderu zniknęły w 1990 r. - zdemontowane przez stoczniowców. Jednak w maju 2012 r., władze miasta podjęły decyzję o przywróceniu historycznego wyglądu bramy i przywróceniu na nią zdemontowanych elementów, by przywrócić historyczny wygląd. Kategorycznie zaprotestowała przeciwko temu Solidarność.
Napisz komentarz
Komentarze