Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bardzo udana inauguracja XIII Festiwalu Filmów Kaszubskich

Frekwencja na otwarciu XIII Festiwalu Filmów Kaszubskich była najwyższa ze wszystkich dotychczasowych inaugurujących spotkań w żukowskim zabytkowym Spichlerzu. Byli przedstawiciele ościennych oddziałów, dyrektorzy szkół, uczniowie – wszyscy zainteresowani dokonaniami i życiem wybitnego Kaszuby doby odzyskania niepodległości. Zaprezentowano bowiem nowy film dokumentalny „Antoni Abraham – trybun Kaszubów”.
XIII Festiwal Filmów Kaszubskich

Autor: Akademia Kaszubska

XIII Festiwal Filmów Kaszubskich rozpoczęty! Na początek „Antoni Abraham – trybun Kaszubów”

– Jestem pod ogromnym wrażeniem tej działalności. To jest kolejny bardzo udany film Eugeniusza Pryczkowskiego,  który, mimo różnych przeszkód, wciąż działa z ogromnym impetem. Dla mnie jest szczególnie cenne, że w filmie występują dzieci. Widać doskonale, że język nasz żyje, że edukacja kaszubska daje efekty – podkreślał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan  Wyrowiński.

Prezes ZKP wraz z burmistrzem gminy Żukowo Wojciechem Kankowskim, prezesem ZKP w Baninie Bogumiłą Ropel oraz dyrektorką Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie otworzyli festiwal filmu, który obejmuje cztery spotkania, każde w innym miejscu gminy Żukowo.

– Bardzo mi się podoba ten film. Szczególnie jeden jego fragment utkwił mi w pamięci. Pamiętam z opowieści rodzinnych nazwiska gdyńskich Kaszubów. Mój dziadek w pracy podczas budowy Gdyni stykał się właśnie ze Skwierczami. Wydaje się, że byli to ci sami, u których mieszkał Abraham – wspominał burmistrz gminy Żukowo.

PRZECZYTAJ TEŻ: Filmowy Gryf dla Eugeniusza Pryczkowskiego na Festiwalu Filmów Kaszubskich w Miszewie

Losy gdyńskich Kaszubów od lat dokumentuje i upamiętnia Andrzej Busler, prezes Kaszubskiego Forum Kultury. Jest on jednocześnie konsultantem merytorycznym filmu.

– Cieszę się niezwykle, że on powstał. Abraham jest jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach naszego miasta. Znakomicie, że w filmie ukazano wszystkie aspekty jego działalności, zarówno rzeczywiste, jak i te po części legendarne. Będę chciał, żeby ten film pokazywano w różnych instytucjach, gdzie to tylko możliwe, a zwłaszcza w szkołach – podkreślał Andrzej Busler.

W filmie wystąpili bowiem uczniowie czterech szkół z gminy Żukowo, którzy uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego.

– Bardzo ładnie mówili po kaszubsku – zauważyła Jadwiga Hewelt z Przodkowa.

PRZECZYTAJ TEŻ: VI Festiwal Truskawek Kaszubskich z biciem rekordu Polski!

Dwoje z nich, Alicja Falk z Tuchomia i Franciszek Tusk z SP2 z Żukowa, spontanicznie podeszli do autora filmu, mówiąc:

– Chcemë baro pòdzãkòwac za to, że më mòglë wząc ùdzél z nagranim tego filmu.

Był to bardzo miły akcent wdzięczności dla realizatorów dzieła. Jest ich wielu. Oprócz autora, podkreślano także ogromną pracę operatora i montażysty Zbigniewa Gruby oraz innych zaangażowanych osób. (jd)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama