To już trzecia edycja Tour de Konstytucja. Wydarzenie jest kontynuacją obywatelskiej działalności edukacyjno - informacyjnej prowadzonej od dwóch lat przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Tour po Polsce ma obecnie na celu przybliżanie istoty praworządności i zasad demokracji w świetle nadchodzących wyborów parlamentarnych oraz zaangażowania obywateli do szerokiego w nich udziału.
- Obecna sytuacja polityczna oraz znaczące osłabienie demokracji w Polsce, wymusza zdecydowane działania obywatelskie. W nadchodzących wyborach każdy obywatel Polski powinien być świadomy swoich praw wyborczych, a co za tym idzie, możliwości kontroli wyborów z jego udziałem. Chcemy, aby każdy z nas, bez względu na poglądy polityczne, mógł otrzymać szczegółowe i wyczerpujące odpowiedzi na pytania dotyczące mechanizmu wyborczego.
Większość społeczeństwa wie, że może wziąć udział w wyborach, ale już nie do końca orientuje się lub nie jest przekonana o wartości bezpośredniego zaangażowania w ich proces. Rzadko kto zna treść Konstytucji RP art. 60 do art. 63 , które są kluczowymi podczas podejmowania tak istotnych decyzji jak wybory czy referenda, ale też możliwości uzyskiwania informacji o osobach publicznych. - tłumaczą organizatorzy Tour de Konstytucja.
Organizatorzy zauważają, że doświadczenia jakie pozyskali w ostatnich dwóch latach aktywności obywatelskiej, prowadzonej bezpośrednio w przestrzeni publicznej pokazały, jak dużo jeszcze jest do zrobienia w tym zakresie. Podkreślają, jak ważna jest szeroko pojęta edukacja obywatelska na wielu jej płaszczyznach. Zdaniem Obywateli RP, obecnie edukacja obywatelska ma ogromne zaległości, a ich naprawienie to trudna praca u podstaw, do wykonywania której także trudno znaleźć pracowników.
Celem Tour de Konstytucja jest dotarcie do możliwie najszerszej grupy osób posiadających prawo wyborcze, ale nie tylko.
- Dzisiejsi młodzi obywatele, którzy są jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia także, albo w szczególności, potrzebują konkretnych informacji opartych na prawie zapisanym w Konstytucji RP. Inicjatywę współtworzyć będą środowiska prawnicze jak: Adwokatura Polska, Krajowa Izba Radców Prawnych, Obserwatorium Wyborcze, środowiska uniwersyteckie, sędziowie i prokuratorzy oraz organizacje obywatelskie. W sumie to około 500 aktywnych współorganizatorów projektu. - zauważają organizatorzy wydarzenia.
Współpraca wszystkich środowisk przebiegać będzie bezpośrednio zarówno w terenie jak i poprzez cykliczne spotkania on-line. Podejmowane działania mają poszerzyć świadomość obywatelską w zakresie aktywności wyborczej.
- Poprzez merytoryczne spotkania oparte na prawie wyborczym oraz realne przykłady działania komisji wyborczych i sposobu pracy obserwatorów wyborczych, obywatele będą dobrze przygotowani do sprawowania wspomnianych funkcji, przez co liczba bezpośrednio zaangażowanych wzrośnie – dodają organizatorzy.
Na pl. Hallera z mieszkańcami spotkaj się Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Kinga Dagmara Siadlak, wiceprezeska Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, Robert Hojda, prezes Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych oraz dwóch sędziów: Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn. Początek godz. 17.00. Tematem dyskusji będzie: Kampania wyborcza - uczciwa rywalizacja czy brudna gra?
Mapę z miejscami, do których trafi Tour de Konstytucja zainteresowani znajdą na https://www.tour-de-konstytucja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze