Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mija 36 lat od pielgrzymki Jana Pawła II do Gdańska

Finisaż wystawy "Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy", która stoi przed budynkiem Komisji Krajowej u zbiegu ulic Wały Piastowskie – Rajska w Gdańsku, zbiega się z 36. rocznicą III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. 12 czerwca 1987 roku Ojciec Święty po raz pierwszy od wyboru na stolicę biskupią odwiedził Gdańsk – kolebkę "Solidarności".
Mija 36 lat od pielgrzymki Jana Pawła II do Gdańska

Autor: Instytu Pamięci Narodowej

To było wydarzenie, które podobnie, jak ówczesna Solidarność, połączyło praktycznie wszystkich mieszkańców Pomorza. Do Gdańska przyjechały rzesze pielgrzymów nie tylko z Pomorza. Przypomnijmy, Karol Wojtyła na papieża został wybrany 16 października 1978 roku. Przyjął imię Jan Paweł II. Podczas pontyfikatu Polskę odwiedził ośmiokrotnie. W czerwcu 1987 roku papież spotkał się z wiernymi w Gdyni i Gdańsku. Na Pomorzu Papież-Polak był jeszcze w czerwcu 1999 roku, kiedy to zawitał także na Kociewie do Pelplina.

Do Gdańska Jan Paweł II dotarł dopiero po 9 latach od objęcia pontyfikatu. Dopiero wówczas władze PRL wyraziły zgodę na przyjazd głowy kościoła katolickiego.

Papież Polak swoją pielgrzymkę rozpoczął od odwiedzenia kościoła Trójcy Świętej w Gdańsku. Odwiedził także Westerplatte, gdzie w obecności 35 żyjących obrońców tej placówki z roku 1939, spotkał się z kilkunastotysięczną grupą młodzieży.

Warto przypomnieć sobie jakie przesłanie niósł Ojciec Święty młodemu pokoleniu.

- Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte – mówił Jan Paweł II. - Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować.

Jak podkreślał, miłość to zadanie, które Bóg wciąż nam wyznacza, może po to, by zagrzewać nas, abyśmy stawiali wyzwania losowi.

Papież wspólnie modlił się także z ciężko chorymi w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Głowa kościoła katolickiego znalazła również czas na modlitwę samotnie, w milczeniu przy pomniku Poległych Stoczniowców 1970.

Ojciec Święty na Zaspie na pasie startowym starego lotniska przewodniczył mszy św. pontyfikalnej, w której uczestniczyło blisko milion zgromadzonych. To było najliczniejsze zgromadzenie w historii miasta. I tam padły ważne słowa skierowane do ludzi pracy.

- Praca nie może być traktowana - nigdy i nigdzie - jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem – podkreślał JPII i dodał. - Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia.

Wspominając pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II na Pomorze warto przypomnieć również symbol najważniejszego wydarzenia tej pielgrzymki - ołtarz papieski, zaprojektowany przez Mariana Kołodzieja w kształcie niedokończonego statku - „okrętu kościoła” z trzema masztami-krzyżami oraz mostkiem kapitańskim. To z tego miejsca papież wygłosił pożegnanie kończące wizytę w Gdańsku. Ołtarz został rozebrany w ciągu kilku dni zaraz po wyjeździe Ojca Świętego. Fragmenty konstrukcji udało się zachować w budowanym wówczas na Zaspie kościele pw. św. Kazimierza.

Znaczenie obecności Jana Pawła II w Gdańsku często porównuje się z jego pierwszą pielgrzymką do Polski w roku 1979. Obie wpłynęły na przebudzenie Polaków do przemian zasługujących na miano przełomowych.

Wystawa "Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy", która stoi przed budynkiem Komisji Krajowej pojawiła się w przestrzeni publicznej niejako w odpowiedzi na - zdaniem działaczy - szkalujące Ojca Świętego, materiały pojawiające się w przestrzeni publicznej (6 marca telewizja TVN wyemitowała reportaż „Franciszkańska 3”, w którym podano, że Jan Paweł II miał wiedzieć o przypadkach pedofilii wśród księży).

Rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Gdańska stała się jednocześnie okazją do złożenia kwiatów pod "Pomnikiem Poległych Stoczniowców" w Gdańsku oraz oficjalnego zamknięcia wystawy, która prezentowana była od 21 marca przed siedzibą "Solidarności". Wystawa w trakcie ekspozycji dwukrotnie została niszczona przez wandali.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wystawa o Janie Pawle II zniszczona kolejny raz. Sprawcy w rękach policji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama