Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Do Tczewa wróci wojsko? Trwają rozmowy. Zakończyła się kolejna wizyta robocza

Wtorek w Tczewie ponownie był pod znakiem spotkań roboczych z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej oraz wojska. Rozmowy z władzami Tczewa dotyczą budynku dawnej szkoły na ul. Południowej. Do Tczewa ma wrócić wojsko. MON nie zdradza na razie szczegółów co do formacji jaka ma się pojawić w grodzie Sambora.
Do Tczewa wróci wojsko? Trwają rozmowy. Zakończyła się kolejna wizyta robocza

Autor: Pixabay.com | Zdjęcie ilustracyjne

Informacje o powrocie wojska do Tczewa krążyły już od pewnego czasu. Potwierdziło je Ministerstwo Obrony Narodowej. Na potrzeby jednostki miałyby zostać zagospodarowane tereny sąsiadujące z osiedlem Górki, czyli dawny poligon tczewskich saperów oraz część będąca obecnie w zarządzie Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych. W grę wchodzi około 150 ha w południowo-zachodniej części miasta.

Zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 lutego 2023 r. działki ewidencyjne stanowiące teren dawnego poligonu położone w mieście Tczewie zostały ustalone w resorcie obrony narodowej jako tereny zamknięte.

Przypomnijmy, na przełomie roku Wydział Prasowy Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej informował, że rozważana nieruchomość jest własnością Skarbu Państwa w zasobie Agencji Mienia Wojskowego. Została ona wskazana do zagospodarowania w całości na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa w ramach realizacji Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023-2025, wynikającego w ustawy o obronie Ojczyzny.

- Nieruchomość (teren po byłym kompleksie wojskowym) została wskazana do zagospodarowania w całości na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa w ramach realizacji Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023-2025, wynikającego w ustawy o obronie Ojczyzny – czytamy w odpowiedzi nadesłanej przez Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. - Obecnie został on już przekazany w trwały zarząd Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni.

Na jej terenie (dawny poligon tczewskich saperów oraz część będąca obecnie w zarządzie Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych – dop. red.) powstanie infrastruktura wojskowa do zakwaterowania żołnierzy i przykoszarowy plac ćwiczeń.

- Wyżej wymieniona nieruchomość przeznaczona jest na potrzeby nowo tworzonych pododdziałów Sił Zbrojnych, wynikających z Pakietu Wzmocnienia – informuje MON.

Okazuje się, że wojsko interesuje się nie tylko dawnym poligonem tczewskich saperów. Była już wizja lokalna z udziałem przedstawicieli MON-u, teraz ponownie mundurowi odwiedzili Tczew.

- Możliwość zagospodarowania na cele obronne nieruchomości przy ul. Południowej jest obecnie przedmiotem pogłębionych analiz – wyjaśnia Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego MON.

Warto zauważyć, że na razie dawna szkoła jest własnością miasta. Budynek, odkąd dzieci przeniosły się do nowego bloku szkoły podstawowej nr 2, stoi niewykorzystany.

Nieoficjalnie mówi się, że w Tczewie mogą się pojawić albo tzw. terytorialsi, albo wojska rakietowe. Jak będzie faktycznie, pokaże czas. Ministerstwo Obrony Narodowej na tym etapie nie podaje szczegółowych informacji dotyczących struktury organizacyjnej, liczebności, wyposażenia oraz harmonogramu formowania jednostki.

Przypomnijmy, stacjonujący przez wiele lat w grodzie Sambora 16. Tczewski Batalion Saperów opuścił miasto w 2011 roku. Jednostka została przeniesiona do Nysy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama