Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tysiące haseł – i wszystkie o Gdańsku. Gedanopedia kończy 10 lat!

Gedanopedia – wirtualna encyklopedia, źródło wiedzy o Gdańsku – kończy 10 lat. Dzisiaj znajdziemy w niej ponad 6,8 tys. haseł i ponad 11 tys. zdjęć. Przez 10 lat skorzystano z niej niemal 48,5 milionów razy.
Tysiące haseł – i wszystkie  o Gdańsku. Gedanopedia kończy 10 lat!

Autor: gdansk.pl

W obchodach 10-lecia istnienia internetowej encyklopedii miasta wzięli udział m.in. członkowie Komitetu Wiedzy Gedanopedii oraz gedanopedystki i gedanopedyści. W uroczystości w Dworze Artusa wzięło udział ponad 140 z 360 osób, które tworzyły Gedanopedię. Niektórzy z nich, np. doc. dr inż. Andrzej Januszajtis, prof. Beata Możejko, prof. Błażej Śliwiński oraz Andrzej Stelmasiewicz uczestniczą w pracach Komitetu Wiedzy Gedanopedii od samego początku, od 2013 r.

– Internauci pierwszy raz mogli przejrzeć stronę Gedanopedii 27 lipca 2014 roku. Od tego czasu zasób wiedzy pęcznieje, a my wiemy coraz więcej o sobie samych i naszym mieście. Dziękuję wszystkim Państwu za wspólny trud tworzenia tego dzieła, za rzetelność i wierność prawdzie historycznej - mówiła podczas uroczystości prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Wasza praca jest ważna i bardzo potrzebna, bo zasypuje historyczną wyrwę, która w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu powstała w ciągłości dziejów naszego miasta. My, mieszkańcy, nieustannie musimy uczyć się dawnego Gdańska i o dawnym Gdańsku. To bardzo ważne, bo wiedza jest jednym ze źródeł naszej wspólnoty, tożsamości i dumy. Znacie Państwo takie powiedzenie: Jak czegoś nie ma w Internecie, to nie istnieje. Życzę Wam, żebyśmy dożyli dnia, kiedy w Gedanopedii będzie już wszystko, co się wydarzyło później niż wczoraj.

Jak powstawała Gedanopedia

W listopadzie 2012 roku nakładem Fundacji Gdańskiej, przy wsparciu gdańskich środowisk biznesowych i naukowych, ukazała się Encyklopedia Gdańska - to ona stała się podstawą i zaczątkiem Gedanopedii. Prace nad Gedanopedią rozpoczęły się w 2013 roku. Uroczysta inauguracja nastąpiła 26 lipca 2014 roku podczas IV Światowego Zjazdu Gdańszczan. Po dziesięciu latach liczy ona ponad 6800 haseł, znajduje się w niej około 11 000 fotografii z różnych okresów i ma 368 autorek i autorów. Hasła edytowano ponad 127 tys. razy. Z portalu skorzystało już 48 475 615 razy.

– Gedanopedia to ewenement na skalę krajową. Nie tylko stanowi doskonałe źródło informacji, ale też angażuje społeczeństwo w jej tworzenie. Przed Encyklopedią Gdańska powstały dwa opracowania – Encyklopedia Krakowa oraz Encyklopedia Wrocławia, jednak wirtualna forma almanachu w Gdańsku była pierwsza – mówił Jacek Bendykowski z Fundacji Gdańskiej. – Od początku tworzą ją wybitni historycy, naukowcy, aktywiści, pasjonaci Gdańska. Każde nowe hasło w Gedanopedii jest dogłębnie analizowane, weryfikowane, redagowane, następnie dopiero później publikowane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama