Tak jak w poprzednich latach, organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado. Witająca gości koordynatorka Marta Magott przypomniała słowa byłego prezydenta Pawła Adamowicza, który podczas marszu w 2017 r. mówił, że „zboczeni są ci, którzy podnoszą rękę na drugiego człowieka”.
- Jest mi niezmiernie miło widzieć tyle tęczowych, dumnych i uśmiechniętych twarzy, które są tutaj by powiedzieć: istniejemy i jesteśmy częścią tego świata. Które są dziś wspólnie, bo chcą otwartej, szczerej, rozumiejącej i równościowej przyszłości. Które są tutaj, bo są dla nich ważne prawa człowieka. Jest mi niezmiernie miło, że moje miasto właśnie takie jest – mówiła Marta Magott, laureatka Gdańskiej Nagrody Równości w 2022 r.
Wydarzenie oficjalnie otworzyła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Przy okazji przypomniała o zbliżającej się 34. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów, czyli święcie wolności oraz praw obywatelskich. Zachęcała do udziału również w tym wydarzeniu.
- Bierzmy odpowiedzialność za słowa. Za to, jak mówimy o prawach człowieka, jak mówimy o godności człowieka, jak mówimy o miłości do drugiego człowieka. Niestety coraz częściej słyszymy w przestrzeni publicznej słowa haniebne. Jeżeli my nie zwrócimy na nie uwagi, to nie liczmy, że ktoś inny to zrobi. Bądźmy odważni i bierzmy sprawy w swoje ręce, również za sprawą karty wyborczej w październiku – mówiła prezydent Dulkiewicz.
Podczas wystąpień nie brakowało akcentów politycznych. Europosłanka Magdalena Adamowicz mówiła o październikowych wyborach, w których będą ważyć się losy m.in. tego czy prawa osób LGBT+ będą szanowane.
- Chodźcie z nami w październiku i namawiajcie innych. Sami decydujcie, na kogo skreślicie krzyżyk, ale nie bądźcie obojętni, bo od tego skreślonego krzyżyka bardzo dużo zależy - mówiła.
Ok. godz. 16.30, kolorowa parada ruszyła spod Teatru Szekspirowskiego ulicami Gdańska. Uczestnicy liczeni w tysiącach przeszli kolejno ul. Bogusławskiego, Zbytki, Podwalem Przedmiejskim, Okopową, Wałami Jagiellońskimi, Podwalem Grodzkim, Błędnikiem, Popiełuszki, Nowomiejską, Narzędziowców i Malarzy. Pochodowi towarzyszyła muzyka, tańce, śpiewy oraz okrzyki: „chodźcie z nami!”.
Napisz komentarz
Komentarze