Powstanie biblioteczek plażowych w gminie Lubichowo, to pokłosie projektu Grupy Nieformalnej Mole Książkowe, jaka działa w ramach stowarzyszenia Nasz StaroGard. Projekt udało się sfinalizować dzięki pozyskaniu dofinansowania na realizację grantu pod nazwą „Plażowa biblioteka” w ramach funduszu grantowego „Działaj lokalnie” ze stowarzyszenia „Nasz Starogard”. W ramach tego projektu została utworzona nieformalna trzyosobowa grupa „Mole książkowe”, która napisała projekt pod nazwą „Plażowa biblioteka”.
Mini książnice stanęły w Ocyplu oraz Szteklinie. Ich otwarcia nastąpiły w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2023.
Jak to określili pomysłodawcy, głównymi wykonawcami projektu, w postaci pięknych i zarazem niepowtarzalnych biblioteczek byli: lokalny plastyk, muzyk – Sylwester Klamann oraz miejscowy stolarz, mistrz obróbki w drewnie – Bogusław Doering.
Każda z biblioteczek ma bezpośrednie odniesienie do miejsca, w którym ją zlokalizowano. Mini książnice nawiązują swoim wyglądem do klimatu i miejsca, w którym zostały umiejscowione. I tak RYBA symbolizuje Ocypel, w którym znajduje się kilka jezior z całym mnóstwem ryb, a PLASTER MIODU z nieodłączną pszczółką idealnie wpisuje się w historię Szteklina, gdzie z dala od zgiełku i w otoczeniu natury pszczoły produkują najznakomitszy miód.
Z posiadania biblioteczek plażowych zadowoleni są nie tylko turyści, ale i mieszkańcy obu miejscowości.
– Bardzo się cieszymy z tej inicjatywy – mówi Barbara Dittmer, sołtyska Ocypla. – Mam nadzieję, że nasza biblioteczka będzie użyteczna dla wszystkich i mieszkańców i turystów, którzy do nas przyjeżdżają. Że będą korzystać z księgozbioru, ale i sami będą przynosić książki żeby inni też mogli je przeczytać.
Także Andrzej Toczek, wójt gminy Lubichowo jest przekonany, że plażowe biblioteczki posłużą mieszkańcom oraz turystom obu miejscowości wypoczynkowych korzystającym z uroków gminy.
Napisz komentarz
Komentarze