- Trudno uwierzyć, ale w tym roku odbędzie się już 18 edycja. To niełatwe wyzwanie dla organizatorów, którzy za każdym razem starają się wprowadzać nowości tak, aby sprostać oczekiwaniom odbiorców i odbiorczyń - mówi Karina Rojek, koordynatorka Europejskiej Nocy Muzeów na Pomorzu. - Możemy zagwarantować, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród organizatorów wydarzeń znajdują się bowiem nie tylko muzea i galerie, ale też teatry, archiwa, centra kultury, szkoły i biblioteki.
GDAŃSK
Muzeum Gdańska (godz. 19-1)
- Ratusz Głównego Miasta: koncerty fortepianowe (co godzinę) na jednym z dwóch najstarszych fortepianów w Gdańsku.
- Dwór Artusa: stanowiska VR z historią Twierdzy Wisłoujście.
- Dom Uphagena: inscenizacje rekonstruktorów ukazujące życie mieszczan z XVIII w. (wejście co 30 minut).
- Muzeum Bursztynu: w holu wejściowym - bursztynowa Arka Przymierza, na kolejnych piętrach blisko 1000 eksponatów.
- Muzeum Nauki Gdańskiej (wieża Kościoła św. Katarzyny): koncerty carillonowe z trębaczami (godz. 19.30, 20,30, 21,30).
- Muzeum Poczty Polskiej: oprowadzania i zbiórka pamiątek.
- Kuźnia Wodna w Gdańsku Oliwie: pokaz produkcji żelaza dymarkowego.
- Wartownia nr 1 na Westerplatte: wystawa pamiątkowa m.in z eksponatami po dowódcy obrony, mjr Henryku Sucharskim. Za przekazanie pamiątki powojennej (pocztówki, gazety, fotografie z Westerplatte) – unikalna możliwość zwiedzenia kabiny bojowej.
Muzeum Narodowe (godz.19-1)
- Oddział Sztuki Dawnej: pożegnanie starego logo MN, szpiegowska gra dla dzieci, warsztaty sitodruku dla publiczności na muzealnych torbach.
- Oddział Sztuki Nowoczesnej: spacer po Galerii Współczesnej Rzeźby w parku Oliwskim z kuratorką, która opowie o inspiracjach, ciekawostkach itp.
- Nomus - Nowe Muzeum Sztuki: otwarte warsztaty recyklingowe inspirowane przez lepnicę rozdętą.
- Zielona Brama: wystawa i pokazy filmu o Sibille Bergmann
- Oddział Etnografii: Wykład o Z.K. Wołyńskim - prekursorze fotografii reklamowej.
Nadbałtyckie Centrum Kultury (godz.19 – 22)
- Ratusz: „Ratusz od kuchni”: podróż po zakamarkach Ratusza, która przybliży gdańską kuchnię i modę XVIII w.
- NCK - Centrum Świętego Jana (godz. 19-01)
- prezentacja współczesnych rozwiązań zastosowanych podczas odbudowy, konserwacji i adaptacji kościoła św. Jana do roli centrum kultury. Oprowadzanie co godzinę od 19.30. Ostatnie o godz. 23.30.
Narodowe Muzeum Morskie (godz. 19-1)
- Spichlerze na Ołowiance - uzbrojeni wikingowie zaprezentują zwyczaje, rękodzieło i potyczki. Prezentacja ich historii na wystawie „Truso. Legenda Bałtyku”.
- Statek Muzeum Sołdek - najgłębsze zakamarki, wystawa modeli itd.
- NMM zaprasza także do oddziałów w Gdyni, Tczewie i Helu.
Teatr Szekspirowski (godz.20-00)
Noc Muzeów dla dorosłych pod hasłem: „Szekspir: Morderstwo (nie)doskonałe”. Godzinny spacer z przewodnikiem po teatrze i po historii morderczych faktów z epoki elżbietańskiej. Zwiedzanie przeznaczone będzie tylko dla osób pełnoletnich. Spacery z przewodnikami ruszać będą średnio co pół godziny, począwszy od 20. Ostatni spacer rozpoczyna się o godz. 24.00. Udział jest bezpłatny.
Archiwum Państwowe, PAN, I LO (godz.19-00)
„Noc z Kopernikiem” jest wspólną inicjatywą trzech sąsiadujących ze sobą instytucji: Archiwum Państwowego w Gdańsku, PAN Biblioteki Gdańskiej oraz I liceum Ogólnokształcącego. Odwiedzając tzw. „trójkąt naukowy” pomiędzy ulicami Łagiewniki, Wałową i Wały Piastowskie będzie można zajrzeć w niedostępne na co dzień zakamarki historycznych budynków liceum, archiwum oraz poznać historię biblioteki, zmierzyć się zmierzyć się z pismem ręcznym z czasów Kopernika oraz zapoznać się z astronomicznymi odkryciami, po których przewodnikiem będzie sam Mikołaj Kopernik.
Muzeum II Wojny Światowej (godz. 19-1), wstęp 1 zł
- Muzeum: m.in. gra terenowa, rekonstruktorzy i zabytkowe pojazdy (Dodge, Willys, Krupp) na placu, zabytkowy autobus z 1938 r. (bezpłatny przejazd na Westerplatte o godz.18.45, 19.45, 20.45).
- Westerplatte: kino plenerowe i film „Westerplatte”, gra na orientację, rozmowy a archeologami, zabytkowy autobus z 1938 r. (bezpłatny przejazd do Muz. II WŚ o godz. 19.15, 20.15 i 22.45).
Europejskie Centrum Solidarności
Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy STOCZNIA | CZŁOWIEK. PRZEMYSŁ. MIASTO?. W programie także nocny spacer dźwiękowy, gra rodzinna Stoczniowa kooperacja, spotkanie z kultowym fotografem stoczni Zenonem Mirotą i projekcja filmowa ze stocznią w roli głównej
Hevelianum
Druga edycja Festiwalu Światła zbiega się z terminem Nocy Muzeów. Wieczorna pora będzie dobrze służyć różnym experymentom dla dzieci i dorosłych. Wstęp wolny, zapisy jedynie na warsztaty
Muzeum Archeologiczne (godz. 19-1)
- Spichlerz Błękitny Baranek - atrakcje dostępne przez całą noc: ożywiona uliczka średniowiecznego Gdańska – rekonstruktorzy historyczni w strojach z epoki, odbudowywanie gdańskiego zamku krzyżackiego – wspólne tworzenie makiety z miniaturowych cegieł, patrole średniowiecznych strażników, pojedynki na miecze, burzenie średniowiecznego muru za pomocą miniaturowej machiny oblężniczej, ciekawostki z kuchni dawnego Gdańska, bicie monety, zwiedzanie wystaw: „Tajemnice gdańskiego Zamczyska”, „Miasto pod Miastem”, „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”, „Wyspa Spichrzów w Gdańsku”, „Gdańsk w świecie Hanzy”.
- Piwnica Romańska: zwiedzanie będzie zorganizowane w małych grupach, czas zwiedzania: około 45 minut.
Instytut Kultury Miejskiej, godz. 19
Wieczorny spacer pełen tajemniczych i osobliwych historii Głównego i Starego Miasta. O czarownicach, katach i zbrodniach w dawnym Gdańsku opowie Michał Ślubowski – historyk, gedanista, autor książki “Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne”. Udział jest bezpłatny. Start przy siedzibie IKM, ul. Długi Targ 39/40.
GDYNIA
Muzeum Miasta Gdynia (godz. 19-1)
niepowtarzalne makijaże, zdjęcia w specjalnym punkcie – jakim byś była/był obrazem, gdybyś była/był dziełem sztuki?, oglądanie gwiazd na muzealnym tarasie widokowym.
Muzeum Marynarki Wojennej (godz. 19 – 1)
Oprócz stałych atrakcji (wystawy broni i uzbrojenia) m.in. prezentacje grup rekonstrukcyjnych, nauka pierwszej pomocy.
Muzeum Emigracji
Wspólne świętowanie przy muzycznych hitach Eurowizji oraz zwiedzanie wystawy stałej. Wspomnienia słynnych występów na eurowizyjnej scenie oraz zeszłorocznej wygranej Ukrainy.
Statek muzeum Dar Pomorza (godz.17.30-24)
Zwiedzanie wystawy stałej, czasowej i wnętrz Białej Fregaty, prelekcja kustoszki statku (zapisy), możliwość poznania kapitanów z Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Film z okazji 40-lecia Daru Pomorza w roli muzeum. Uroczysta iluminacja.
SOPOT
Grodzisko (godz. 18-23)
Impreza plenerowa pod hasłem: Science and Fiction - zderzenie nauki z mitami!
Od godz. 18 do zmroku – prezentacje i warsztaty w obozowisku z epoki kamienia. Godz. 22 - Obserwowanie gwiazd przez teleskop (uzależnione od pogody)
Państwowa Galeria Sztuki
Zwiedzanie wystaw w świetle latarki, strefa twórczości dla najmłodszych, dwa oprowadzania: po wystawie Baltic Horizons i BWA 1980. Ocalone.
BĘDOMIN
Muzeum Hymnu Narodowego (godz. 10-24)
Wystawy stałe: o Mazurku Dąbrowskiego oraz Józefie Wybickim. Gra terenowa pt."Wyprawa", ognisko, gry i zabawy parkowo-dworskie, pokazy rzemiosł dawnych.
CHOJNICE
Chojnickie Centrum Kultury, m.in. w Bramie Człuchowskiej, Baszcie Kurza Stopa, Domu Szewskim, kościele gimnazjalnym (godz. 19-23)
- Stary Rynek od godz. 19 (ostatnie wyjście o 22.30) co 30 minut - „Spacer po mieście z harcerzami”; motoryzacyjne eksponaty Automobilklubu Chojnickiego
- Centrum Sztuki Collegium ARS na poddaszu kościoła gimnazjalnego: od godz. 17wystawa „Studyjne Eksperiencje” (prace studentów oraz dydaktyków z kilku pracowni wrocławskiej ASP) - o godz. 17.00) dyskusja o malarstwie”Obraz – czyli co?” i warsztaty z zakresu malarstwa ściennego.
- W baszcie Kurza Stopa i w Chojnickim Centrum Kultury wystawy Kazimierza Lemańczyka (o godz. 18 w Kurzej Stopie i o 19 w ChCK)
GNIEW
Zamek ( godz. 19-24)
Zwiedzanie zamku i wystaw archeologicznych (grupy maks. 30-osobowe, wejścia co 20 minut) , przejazdy bryczką po mieście (start na zamku) – w godz. 19-24
Ratusz
„U kowala na robocie” – pokazy kucia – w godz. 19-22, „Średniowieczna mennica” – wybij własną monetę – w godz. 19-22
Kościół św. Mikołaja
Spotkanie autorskie z Joanną Jodełką – o godz. 19, zwiedzanie świątyni i prezentacja cennych eksponatów związanych z gniewskimi patronami (godz. 20.30-21.45)
HEL
Muzeum Rybołówstwa (godz.19-24)
Nauka, chemia, fizyka - tajniki konserwacji zabytków po raz pierwszy w historii helskiej Nocy Muzeów. Wystawa malarstwa, wyjątkowe widoki z wieży widokowej Muzeum.
KWIDZYN
Muzeum Zamkowe ((godz. 19-23)
Nocne zwiedzanie Zespołu Katedralno-Zamkowego
Kwidzyńskie Centrum Kultury (godz.20-23):
pod hasłem Przyłbice i kaptury" - rekonstrukcja pustelni i stroju kwidzyńskiej rekluzy, oprowadzanie po katedrze (co 30 min) z komentarzem o średniowieczu i wojnach polsko-krzyżackich, opowieści o Dorocie z Mątów.
MALBORK
Zamek (godz.20-1.30)
Uwaga - pozostała niewielka liczba biletów w kasie na miejscu, dostępne 13 maja. Bilety online zostały wyprzedane.
NOWY DWÓR GDAŃSKI
Żuławski Park Historyczny (godz. 18-22.30)
„Żuławscy Sąsiedzi” - codzienne życie na Żuławach. Dla dzieci - budowa
modeli domów podcieniowych (zapisy) lub wykonanie z gliny gmerku. Pokaz i degustacja menonckiej zupy klopsowej, wykłady (Czy chłopi musieli być biedni, czy byli z siebie dumni).
PRUSZCZ GDAŃSKI
Dom Wiedemanna (godz. 19-23)
nowa wystawa, opowieść o „punkcie 0”, z którego mierzone były niegdyś wszystkie odległości od Pruszcza Gd., ekspozycja niezwykłych artefaktów, wydobytych z morza przez płetwonurków Narodowego Muzeum Morskiego
Faktoria Rzymska (godz.19-24)
Zwiedzanie z przewodnikiem (co 1,5 godz.) zrekonstruowanej Faktorii Handlowej na Szlaku Bursztynowym. Warsztaty z garncarstwa.
TCZEW
Fabryka Sztuk (godz. 19-24)
pod hasłem „W czasach Królowej Bony”, nawiązujący do wystawy „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI w.” autorstwa Józefa Ziółkowskiego. Prezentacja renesansowych tańców włoskich z nauką i opisem historycznym. Pokaz mody renesansowej z komentarzem, pokaz żonglerki flagami! Warsztaty: kaligraficzne i marionetkowe. Składanie zabytków z papieru. Wielkoformatowe kolorowanki, projektowanie strojów ren., malowanie na sztalugach, malowanie aarasów. Koncert muzyki dawnej, gra muzealna i spacery z przewodnikiem.
Muzeum Wisły (godz.19-24)
Dzieje Daru Pomorza jako muzeum (zapisy). Możliwość poznania kapitanów z Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza. Gra edukacyjna, film o Darze Pomorza, samodzielne zwiedzanie wystawy.
WDZYDZE
Kaszubski park etnograficzny (godz. 20-24)
Spacer z przewodnikiem w grupach 20-os. co 15 min.: podglądanie przez okna mieszkańców wsi - przy pracy lub kolacji robotnika rolnego, stelmacha, obraźnika, wiejskiego nauczyciela. Dla miłosników mocniejszych wrażeń: tradycja "pustej nocy", krypta rodu Wejherów. Będzie można wziąć udział w weselnej potańcówce oraz zawiązać komitet kolejowy. Podróżujący do i z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie pomogą w przygotowaniach tajnej wyprawy Józefa Wybickiego.
WEJHEROWO
- Ratusz - wystawa starych zabawek, makiet Kalwarii Wejherowskiej, historii miasta lat 20 i 30 XX wieku, koncert na balkonie (godz. 21.30).
- Pl. Jakuba Wejhera - inscenizacja rekonstruktorów z Chorągwi JW, wycieczki po mieście i Kalwarii (spod pomnika godz.18 i 19.30)
- WCK – Filharmonia Kaszubska - występy muzyczne i taneczne, wystawy, pokazy ody, rekonstrukcja historyczna (godz.15-21)
- Klasztor oo. Franciszkanów - zwiedzanie krypt (godz.20-22)
UWAGA! Tu Noc Muzeów odbędzie się 20 maja
KARTUZY
- Muzeum Kaszubskie: w programie m.in. wspólne zdjęcie kartuzian, spektakl, warsztaty wykonywania tradycyjnych gontów kaszubskich, a także trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk.
- Zaplanowano także spektakl „Diabelskie skrzypce”, będą stoiska z rękodziełem i kaszubską kuchnią, różne artystyczne warsztaty.
- O godz. 18.20 na parkingu muzeum wykonane zostanie wspólne zdjęcie mieszkańców Kartuz.
- O 21.30 rozpocznie się wyjątkowy spektakl pn. Kaszubskie Impresje. Zaprezentowano zostaną realizacje mappingowe stworzone przez Roberta Turło, Adama Przybysza, Kamilę Okrutny oraz studentów Pracowni Animacji i Działań Wizualizacyjnych ASP.
PELPLIN
Muzeum Diecezjalne (godz. 20-24)
- Katedra, klasztor, Barokowy Park Pocysterski oraz Muzeum Diecezjalne - zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty drukarskie dla dzieci, spotkanie z Gutenbergiem, koncert smyczkowy Manueli Kropisz.
- Krużganki - warsztaty kaligraficzne, lekcja architektury.
- Ogrody Cystersów - film o budowie Pelplina przez Cysterów, spacer z pochodniami, kociewska kawiarenka.
- Bazylika - zwiedzanie z przewodnikiem.
Napisz komentarz
Komentarze