– W tym budynku przez 128 lat mieścił się sąd – mówił Krzysztof Korda, dyrektor tczewskiej książnicy. – Biblioteka po rewitalizacji, to budynek, który łączy tradycję i nowoczesność.
Prace, na zlecenie miasta, zrealizowało Przedsiębiorstwo Budownictwa Elektroenergetycznego ELBUD Gdańsk S.A. Rewitalizacja zabytkowego obiektu został dofinansowana ze środków unijnych. Zatwierdzony do realizacji projekt pozwolił na gruntowny remont budynku, bardziej funkcjonalne wykorzystanie powierzchni, co umożliwi działania znacznie wykraczające poza tradycyjną funkcję książnicy. Koszt inwestycji to 7 mln zł.
– W wyremontowanym budynku urządzone zostały nowe sale spotkań warsztatowych i integracyjnych, duża sala konferencyjna (z ruchomą ścianą), mediateka (do odsłuchiwania zbiorów audio, płyt) – wyliczał Krzysztof Korda. - Na poddaszu będą sale wystawiennicze. Zwiększyła się też powierzchnia magazynowa, przebudowane zostały pomieszczenia biurowe i wszystkie instalacje wewnętrzne.
Dyrektor biblioteki podkreślił, że przy wszystkich zmianach jakie zaistniały w książnicy na pewno nie zmieniła się podstawowa funkcja tego miejsca.
– Nie zmieniła się podstawowa funkcja, czyli gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie książek – zaznaczył dyrektor MBP.
Wśród gości otwarcia głównej siedziby biblioteki był wicemarszałek Józef Sarnowski, który pojawił się z symbolicznymi podarunkami. Na ręce dyrektora książnicy złożył oprawionego Gryfa – godło województwa pomorskiego. Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki otrzymał piękną grafikę przedstawiającą Most Tczewski w całej krasie. Marszałek podzielił się z gośćmi uroczystości swoim marzeniem. Przyznał, że zjeździł już chyba całe województwo wzdłuż i wszerz. Każda z tych podróży to wręczenie kolejnych gryfów. Jak podkreślił, wręczył ich już kilkaset przyczyniając się do upowszechnienia wiedzy na temat godła województwa pomorskiego, ale...
– Do Tczewa się zawsze z przyjemnością przyjeżdża – powiedział marszałek Sarnowski. – Chciałbym kiedyś, jak Bozia mi da zdrowie i życie, przyjechać na otwarcie mostu. Cieszyłbym się bardzo, gdybym dożył tych czasów. Panie pośle [słowa skierowane do posła Kazimierza Smolińskiego – red.] będzie tak? Ten most piękny. Myślę, po remoncie będzie jeszcze piękniejszy.
Józef Sarnowski ze smutkiem przyznał, że zaledwie 5-10 proc. mieszkańców wie, jakie jest godło województwa.
– To już kolejna biblioteka, którą odwiedzam – mówi marszałek Sarnowski. – Myśmy wydali na rewitalizację w Tczewie około 17 mln zł, resztę zapewnił pan prezydent. Trwało to kilka lat, ale pieniądze się znalazły.
Marszałek podzielił się swoimi wrażeniami z osiedla Zatorze, którego rewitalizacja niedawno się zakończyła. Efekty tych prac bardzo mu się podobały.
Zrewitalizowany budynek tczewskiej książnicy, po ponad dwóch latach realizacji zadania, połączył dwa walory: z zewnątrz uzyskał blask architektury z połowy XIX. stulecia, zaś wnętrza wypełnione są duchem XXI wieku. Teraz pozostaje wierzyć, że nowe wnętrza przyciągną nie tylko tych, którzy z biblioteki korzystali przed remontem, ale i zupełnie nowych odbiorców kultury .
Z okazji otwarcia po rewitalizacji budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, gospodarze obiektu planują dla tczewian cały weekend atrakcji! Będą koncerty, warsztaty, zwiedzanie, spotkania autorskie, pokazy filmowe, promocje książkowe… a wszystko to za darmo!
Napisz komentarz
Komentarze