Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tak zmieniały się Kartuzy. Wystawa na 100-lecie miasta

Z okazji 100. urodzin miasta Kartuzy w Muzeum Kaszubskim otwarto wystawę fotografii archiwalnych i współczesnych.
Tak zmieniały się Kartuzy. Wystawa na 100-lecie miasta

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Ponad 50 wielkoformatowych plansz ze zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi Kartuz zaprezentowano w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach z okazji 100. Urodzin miasta. Autorem wystawy jest Artur Socha, znany kartuski fotograf i pasjonat historii, z zawodu policjant.

Dokładnie 29 marca Kartuzy obchodzą jubileusz 100-lecia nadania praw miejskich. Z tej okazji już w samo południe przed magistratem odśpiewano gromkie 200 lat dla Kartuz. - Życzymy wszystkim, by zakochali się w tym mieście, by świętowali z nami cały rok – życzył burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, który po południu wraz z Arturem Sochą i Barbarą Kąkol, dyrektorką Muzeum, Piotrem Fikusem, wicestarostą kartuskim i Sylwią Biankowską, wiceburmistrz uroczyście otworzył wystawę pt. „Kartuzy dawniej i dziś”.

- Żyjemy w wyjątkowych czasach i wyjątkowym momencie na świecie, kiedy to możemy zaświadczyć, co ciekawego przez ostatnie sto lat zdarzyło się w naszym mieście. Znakomicie pokazują to fotografie zgromadzone na tej wystawie – powiedział Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz. - Widać, jak miasto pięknie się rozwija na przestrzeni lat i jak wiele obiektów dawnych zostało zachowanych. To zasługa wielu z was tutaj obecnych. Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom. Za zaangażowanie, serce i to, że tworzycie naszą małą kaszubską rodzinę – dodał.

Żyjemy w wyjątkowych czasach i wyjątkowym momencie na świecie, kiedy to możemy zaświadczyć, co ciekawego przez ostatnie sto lat zdarzyło się w naszym mieście. Znakomicie pokazują to fotografie zgromadzone na tej wystawie

Mieczysław Gołuński / burmistrz Kartuz

Podkreślił, że obchody jubileuszu miasta będą trwały do końca tego roku. A widząc, że nie wszyscy mieszkańcy mieszczą się w dwóch niewielkich salach wystawowych stwierdził, że Muzeum Kaszubskie wymaga rozbudowy i stworzenia nowej sali wystawowej, która pomieści większą liczbę zwiedzających.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kartuzy świętują 100-lecie miasta i chwalą się czystymi jeziorami

Z kolei Artur Socha podkreślił, że jest to dla niego niezwykle ważny moment historyczny. Zorganizował swoją 30 wystawę, ale tym razem szczególną, bo poświęconą 100. Urodzinom miasta. Ale podkreślił, że na wystawie znajdują się nie tylko jego zdjęcia, ale zdjęcia ze zbiorów muzeum oraz mieszkańców, którzy ochoczo wyciągnęli je ze swoich rodzinnych archiwów. Mieszkaniec Paweł Ćwiertnia wzbogacił wystawę niezwykłymi widokówkami miasta z dawnych lat.

- Pomyślałem, że stworzenie wystawy na 100-lecie miasta Kartuzy jest najlepszym prezentem i że jesteśmy to winni naszemu miastu – mówił wyraźnie wzruszony Artur Socha. – My mieszkańcy mamy to życzliwe serce, ale czasami potrzeba impulsu, który je w nas obudzi. I tak stało się w tym przypadku. Jestem dumny z tej wystawy, dumny z mieszkańców, którzy mnie wspierali, włączyli się w te obchody. To jest wystawa fotograficzna wszystkich mieszkańców Kartuz. Muszę się przyznać, że ostatnio jako policjantowi zdarzało mi się, że zamiast źle zaparkowanego samochodu widziałem niezwykły budynek wynurzający się za nim - żartował.

Pomyślałem, że stworzenie wystawy na 100-lecie miasta Kartuzy jest najlepszym prezentem i że jesteśmy to winni naszemu miastu. My mieszkańcy mamy to życzliwe serce, ale czasami potrzeba impulsu, który je w nas obudzi. I tak stało się w tym przypadku. Jestem dumny z tej wystawy, dumny z mieszkańców, którzy mnie wspierali, włączyli się w te obchody.

Artur Socha / fotograf

W ostatniej chwili na otwarciu wystawy pojawiła się delegacja zaprzyjaźnionego z Kartuzami niemieckiego miasta Duderstadt z Dolnej Saksonii. Było wiele wspomnień i prezentów od mieszkańców, m.in. obraz kartuskiej Kolegiaty namalowany przez Bogumiłę Sychtę, specjalna nalewka, a na finał tort ufundowany przez rodzinną Piekarnię Janca. W muzeum do nabycia jest okolicznościowy znaczek z wizerunkiem kartuskiej Kolegiaty.

Ponadto Muzeum Kaszubskie w Kartuzach udostępniło zwiedzającym siedemnastowieczny odpis dokumentu Incorporatio Monasteriorum Pomeraniae Olivensis, Sarnovicensis, Pelplinensis et Carthusiensis Iuribus et Privilegiis Terrarum Prussiae…, w którym Zygmunt August w 1552 roku potwierdza inkorporację m.in. klasztoru w Kartuzach pod pruskie prawo.

Rękopiśmienna historia klasztoru w Kartuzach spisana w XVIII w. przez przeora Georga Schwengla pt.: Appartus ad annales Carthusiae Paradisi B.M.V. propre Dantiscum. Tomus IV : ab anno 1580 ad annum 1645. Są też kopie cyfrowe dokumentów dotyczących miasta Kartuzy z przechowywanych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy akt Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego w Toruniu z lat 1919-1939.

Wystawa fotograficzna będzie dostępna dla zwiedzających do końca kwietnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama