Jaki prezent dla mieszkańców przygotował Pan z okazji 100-lecia nadania Kartuzom praw miejskich?
Największym prezentem na ten wyjątkowy jubileusz jest ukończenie realizacji projektu rekultywacji czterech jezior kartuskich: Mielenka, Karczemnego, Klasztornego Małego i Klasztornego Dużego. Ziści się w ten sposób wielkie marzenie wszystkich mieszkańców miasta i gminy. Czekaliśmy na to ponad 50 lat. Zakończenie procesu oczyszczania jezior rozpocznie nowy etap historii tego miasta. Przypomnijmy, że przed stu laty Kartuzy funkcjonowały jako kurort, miały dużą bazę noclegową, gastronomiczną i zjeżdżali tu turyści z różnych zakątków kraju, a nawet z zagranicy. Oczyszczenie naszych akwenów niewątpliwie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej Kartuz. Projekt wart jest ponad 60,75 mln zł, a dofinansowanie, jakie na to pozyskaliśmy to aż 49,74 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach środków unijnych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kartuzy dawniej i dziś. Wystawa fotografii Artura Sochy na 100-lecie miasta
Warto też dodać, że w tym roku rozpoczynamy realizację jeszcze jednej, długo wyczekiwanej inwestycji. Kartuzy zyskają nową przestrzeń na organizację wydarzeń sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. Przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika powstanie hala widowiskowo-sportowa z kompleksem strzelnic. Koszt tej inwestycji to ponad 29 milionów złotych, realizujemy je przy wsparciu finansowym z funduszu Polski Ład.
Czyste jeziora przyciągną turystów do Kartuz jako miasta urokliwie położonego pośród lasów i jezior. Kiedy w tych jeziorach będzie można się kapać?
Zgodnie z najnowszymi wynikami badań – woda w Jeziorach Klasztornym Małym i Klasztornym Dużym już jest zdatna do kąpieli. To realne efekty programu oczyszczania jezior. Zagospodarowaliśmy pod kątem turystyczno-rekreacyjnym część terenów wokół jezior Karczemnego, Klasztornego Małego i Klasztornej Strugi. Teraz przygotowujemy się do zagospodarowania brzegów Jeziora Klasztornego Dużego. Powstanie tam infrastruktura pieszo-rowerowa i rekreacyjna, która ma ożywić tę część nabrzeża. Przygotujemy też projekt budowy kąpieliska, które ma powstać tam w najbliższych latach. Planujemy, by znalazły się tam m.in. pomosty stały, rekreacyjne i pływające, plac nadwodny, platforma z siedziskami, kąpielisko dla dzieci, hangar na sprzęt, miejsce na gastronomię oraz budynek obsługi plaży, a także parking.
Kartuzy nieustannie rozwijają się i pięknieją. Robimy wszystko, by nasze miasto było przyjazne dla mieszkańców i gości
Co będzie trwałą pamiątką jubileuszu 100-lecia nadania praw miejskich Kartuzom?
Przygotowujemy dla mieszkańców specjalną niespodziankę, która pojawi się w przestrzeni miejskiej i będzie promować stolicę Kaszub. Nie chcę jednak jeszcze zdradzać szczegółów. O wszystkim poinformujemy podczas obchodów stulecia, na gali wręczenia Nagród Burmistrza Kartëskô Skra, którą zaplanowaliśmy na 31 marca. Poza tym, z okazji stulecia wydajemy specjalny album pt. „Kartuzy – spacer śladami historii”, który powstał we współpracy z Arturem Sochą. Ukazuje on niezmienne piękno architektury i cudowny klimat Kartuz – stolicy Kaszub, zachowany w przestrzeni miasta.
Jak na przestrzeni tych stu lat zmieniły się Kartuzy? W jakich elementach możemy mówić o ciągłości, a w jakich o zmianie?
Kartuzy nieustannie rozwijają się i pięknieją. Robimy wszystko, by nasze miasto było przyjazne dla mieszkańców i gości. O ciągłości, stałości pewnych elementów możemy mówić w wielu aspektach. Wizualnie nasze miasto wciąż nosi ślady działalności naszych poprzedników. Mimo upływającego czasu w Kartuzach wciąż widać piękną architekturę budynków, które powstawały na początku XX wieku. Wybudowany w 2018 roku, nowy dworzec kolejowy, architekturą nawiązuje do przedwojennego obiektu. Kartuzy stanowiły kiedyś ważny węzeł kolejowo-komunikacyjny. Przywrócenie połączenia z Gdańskiem i uruchomienie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej doskonale się sprawdziło, zainteresowanie podróżnych jest ogromne, a w Kartuzach realizowane są następne inwestycje kolejowe. Jeszcze kilka miesięcy powinny potrwać prace przy budowie tzw. bajpasa kartuskiego, który umożliwi dojazd koleją z Kartuz do Gdańska w czasie modernizacji linii nr 201. Jednocześnie PKP PLK prowadzi w Kartuzach budowę łącznicy kolejowej. Do marca 2024 roku stacja w stolicy Kaszub zostanie przebudowana, powstaną dwa nowe perony i łącznica o długości około trzech kilometrów, która umożliwi jazdę pociągów przez Kartuzy w kierunku Trójmiasta bez konieczności zmiany czoła składu oraz przejazdy pociągów dalekobieżnych.
W lipcu tego roku w Kartuzach odbędzie się Światowy Zjazd Kaszubów. Jakie będzie to miało znaczenie dla tożsamości kaszubskiej mieszkańców?
Światowy Zjazd Kaszubów to wielkie święto kaszubskiej społeczności, jej wielowymiarowego dorobku kulturowego. Ogromnie cieszymy się, że odbędzie się on w tym roku w Stolicy Kaszub i wpisze się w obchody 100-lecia nadania Kartuzom praw miejskich. Zależy nam na tym, by to wydarzenie promowało kaszubskich artystów, rękodzieło, muzykę, jak również integrowało Kaszubów z różnych zakątków świata, którzy pojawią się w Stolicy Kaszub. Dla naszych mieszkańców będzie to bardzo doniosłe wydarzenie i z pewnością niezapomniane.
Napisz komentarz
Komentarze