Jeszcze zanim doszło do podpisania umowy między gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej a Starogardzkim Centrum Kultury, w Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim, Piotr Szubarczyk, "odkrywca" postaci "Inki" odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- Każda historyczna opowieść Piotra Szubarczyka to krajobraz, to malarstwo - mówił podczas uroczystości Karol Nawrocki, prezes IPN. - To zapis pewnej emocji o historycznych faktach.
Prezes Nawrocki określi Piotra Szubarczyka, jako człowieka, który ma głęboką wiedzę, potrafi się tą wiedzą podzielić i nie waha się jej użyć w najważniejszych dla historii sprawach.
To zaszczytne wyróżnienie przyznane zostało Piotrowi Szubarczykowi „za wybitne zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski i propagowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, za działalność społeczną i patriotyczną”.
Z dniem 17 marca Starogard Gdański dołączył do ogólnopolskiej sieci ipeenowskich „Przystanków Historii”. Tego dnia dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Paweł Piotr Warot podpisał z dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewą Roman porozumienie o współpracy. Jej celem jest organizacja spotkań o tematyce historycznej pod szyldem Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Starogard Gdański”.
W myśl umowy Instytut zadba o stronę merytoryczną spotkań, a SCK zagwarantuje przestrzeń i narzędzia do ich organizacji. „Przystanek Historia” stawia na edukację. Realizowane przedsięwzięcie ma na celu upowszechnianie wiedzy i informacji na temat historii Polski. Odbywa się to będzie poprzez panele dyskusyjne, promocję książek historycznych i przedsięwzięć organizowanych przez IPN.
- „Przystanek Historia” to inicjatywa, która uczy historii na wiele sposobów - mówił Łukasz Witek, dyrektor Przystanków Historia IPN. - Skierowana jest do ludzi młodych i starszych. Mam nadzieję, że przyjmie się w Starogardzie i mieszkańcy chętnie będą korzystać z takiej formy przekazywania wiedzy historycznej.
Pierwszy z planowanych paneli poprowadził Ryszard Szwoch, historyk, polonista, znawca dziejów Kociewia i Starogardu Gdańskiego. Tematem dyskusji była „Zagłada dzieci pod okupacją niemiecką w latach II wojny Światowej”. Dr Artur Ossowski z IPN Łódź, dr Mateusz Maleszka z IPN Bydgoszcz oraz Mateusz Kubicki z IPN Gdańsk mówili o losach dzieci, które wpadły w niemiecki szał wysiedleńczy i traciły życie z głodu, chorób i masowych mordów.
- Wierzę, że ta współpraca przyniesie dużo korzyści lokalnej społeczności - stwierdził Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu. - Nie można budować przyszłości, nie można tworzyć teraźniejszości bez wiedzy o własnej historii.
Napisz komentarz
Komentarze