Na użyczonej przez miasto działce powstaje w pełni dostępny budynek, który pozwoli osobom z niepełnosprawnością intelektualną zyskać i rozwinąć talenty i kompetencje społeczne, a ich opiekunom da szansę, by załatwić sprawy urzędowe, pójść do lekarza czy po prostu odetchnąć. Powstanie tam przestrzeń służąca do bezpiecznej reintegracji, rehabilitacji i budowania kompetencji społecznych osób z niepełnosprawnością oraz miejsce, w którym będą mogli przebywać rodzice oraz opiekunowie dzieci i młodzieży w początkowej fazie separacji.
- To będą wszystko sale terapeutyczne - zapewnia Magdalena Kownacka, dyrektor Centrum Rehabilitacji Ośrodka Wczesnej Interwencji. - Nasi podopieczni często wymagają po prostu opieki indywidualnej - jeden na jeden z terapeutą. Będą też sale specjalistycznej terapii, terapii zaburzeń integracji sensorycznej. Planujemy utworzyć salę doświadczania świata. Dzieci będą podczas pobytu nie tylko spędzały czas w świetlicy na zajęciach z ceramiki, plastycznych, muzycznych, ale będą miały też indywidualną terapię specjalistyczną z fizjoterapeutami, psychologami i logopedami.
Projekt Dziennego Ośrodka Opieki Wytchnieniowej i Rehabilitacji Społecznej „Osiedle Młodych” powstał w oparciu o wyniki lokalnej diagnozy zapotrzebowania na usługi społeczne, przeprowadzonej przez gdyńskie koło PSONI we współpracy m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Wydziałem ds. Dostępności.
W budynku powstanie kawiarnia dla lokalnej społeczności, w której zostaną stworzone miejsca pracy dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną - uczestników warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych przez gdyńskie koło PSONI. Lokal będzie również przyjazny dla osób korzystających z rowerów.
Napisz komentarz
Komentarze