Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Urodzinowa sesja Rady Miasta Gdynia z medalami i nagrodami

Strażacy na medal, ksiądz - człowiek dusza oraz wnuczka inżyniera to tegoroczni uhonorowani w Gdyni medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Urodzinowa sesja Rady Miasta Gdynia z medalami i nagrodami

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Tradycyjnie już 10 lutego odbyła się uroczysta, urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni. Podczas obrad w Teatrze Miejskim, wręczono medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego "Za wybitne zasługi dla Gdyni" oraz nagrody "Czas Gdyni" dla najlepszych inwestycji 2022 roku.

Medal im Eugeniusza Kwiatkowskiego przyznawany jest w Gdyni od 1994 roku. To wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i portu oraz za rozsławianie jego imienia w kraju i na świecie. W tym roku do listy odznaczonych już tym medalem dołączyły kolejne osoby oraz jednostka straży pożarnej. Podczas urodzinowej i uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni odznaczono medalem: Hannę Wendę-Uszyńską, księdza Jacka Sochę oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Wiczlinie.

Hanna Wenda-Uszyńska jest wnuczką inżyniera Tadeusza Wendy, głównego projektanta i kierownika budowy portu Gdynia. Od kilkudziesięciu lat działa na rzecz popularyzacji osoby i zasług swojego dziadka, czego kulminacją było zaangażowanie w obchody Roku Tadeusza Wendy. To m.in. dzięki wysiłkom pani Hanny pamięć o jednym z budowniczych Gdyni odżyła w pamięci nie tylko gdynian. To wyjątkowa ambasadorka Gdyni – „miasta z morza i marzeń”.

Ksiądz Jacek Socha także odznaczony medalem od 13 lat jest mocno związany z działalnością na rzecz mieszkańców Gdyni, a szczególnie społeczności chylońskiej. Jest niekwestionowanym liderem w stowarzyszeniu Świętego Mikołaja Biskupa działającego przy parafii, w której jest proboszczem.

W stworzonym przez księdza Jacka Sochę miejscu, znajdują zrozumienie dzieci, młodzież, rodzice, dorośli, seniorzy – tutaj pomoc otrzymują wszyscy, od ciepłych posiłków po wysłuchanie.

I wreszcie trzeci laureat, zbiorowy, to strażacy na medal - Ochotnicza Straż Pożarna we wsi Wiczlino. Założona została w 1911 roku, kiedy jeszcze Polska trwała pod zaborami. Założycielem był znany i zamożny gospodarz Józef Warzewski. Ostatnie lata są dla OSP Wiczlino bardzo owocne z dwóch powodów. Przede wszystkim jednostka bije kolejne rekordy związane z ilością akcji, w których bierze udział. Rok 2021 zakończył się 263 wyjazdami, co uplasowało ich na trzecim miejscu wśród OSP w województwie pomorskim. Stało się to możliwe m.in. dzięki posiadaniu licznej i wykwalifikowanej kadry, a także wystarczającego zaplecza sprzętowego.

OSP Wiczlino to kilkadziesiąt osób – od regularnych członków będących czynnymi strażakami, po wspierających i honorowych członków. I jak sami mówią, to nie jest praca, a służba. Wśród jeżdżących na akcje są również druhny.

Rozdano także nagrody i wyróżnienia „Czas Gdyni”. Nominowanych było 15 inwestycji. A nagrodzono i wyróżniono m.in: Vastint Poland za biurowiec K2, Zarząd Morskiego Portu Gdynia za Publiczny Terminal Portowy, firmy Art Architekci i Studio Architektoniczne Kwadrat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama