Rewitalizacja dzielnicy trwa tak naprawdę od kilku lat. Być może, nazywana gdańskim Montmartrem, Biskupia Górka mogłaby już teraz pochwalić się odświeżonymi elewacjami kamienic oraz urokiem spadzistych, wyremontowanych ulic, gdyby nie wcześniejsza pilna potrzeba zabezpieczenia skarp zagrażających osuwiskami.
Obecne prace są częścią większego projektu, w ramach którego zmienia się również Nowy Port, Orunia oraz Dolne Miasto. Na Biskupią Górkę miasto zamierza przeznaczyć 60 mln zł, z czego niespełna połowę stanowi unijne dofinansowanie. Za tę kwotę cztery ulice przejdą gruntowną przebudowę, a 13 kamienic odzyska dawny blask. Zaplanowano również działania społeczne.
- Rewitalizacja najczęściej kojarzy się ze zmianą budynku, czy ulicy. Ale rewitalizacja to przede wszystkim skupienie różnych działań, z jednej strony - działań infrastrukturalnych, z drugiej – aktywizacji lokalnej społeczności. Te dwie strony muszą się uzupełniać, bo jeśli nie będziemy mieć wyremontowanej ulicy, to same działania społeczne niczego nie zmienią – mówiła podczas środowego (14.12.) briefingu przedstawiającego zakres prac prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Prace ruszyły 30 listopada na ul. Zaroślak. Według przyjętego harmonogramu potrwają do połowy lutego. Następnie przeniosą się na ul. Na Stoku, na której będą realizowane etapami. W lipcu 2023 r. roboty zaczną się na ulicach Biskupiej oraz Salwator, a w październiku powrócą na kolejne odcinki ul. Na Stoku. Zakończą się w połowie 2024 r.
Urzędnicy nie ukrywają, że remont będzie trudny zarówno dla wykonawców, jak i mieszkańców. Prace będą prowadzone w trudnym terenie, objętym ochroną konserwatorską, bez możliwości organizowania objazdów. W ramach zaplanowanych robót zainstalowane zostaną nowe przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne, wykonana będzie także kanalizacja deszczowa i przebudowana sieć gazowa. Na koniec pojawią się nowe jezdnie i chodniki oraz stylizowane oświetlenie i ławki.
- Zapewniam, że będziemy się starali maksymalnie dostosować tak, aby uciążliwości dla mieszkańców było jak najmniej. Mam nadzieję, że natrafimy na jak najmniej niespodzianek właśnie pod ziemią, bo teren ten jest objęty ochroną konserwatorską - mówi Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Przebudowa obejmuje też 13 kamienic. Są to obiekty komunalne, należące w 100 proc. do miasta:
- Biskupia 8A
- Biskupia 11
- Biskupia 17
- Biskupia 27
- Na Stoku 12b
- Na Stoku 35
- Na Stoku 39
- Na Stoku 40
- Rogaczewskiego 45
- Salwator 7
- Na Stoku 15
- Na Stoku 23
- Na Stoku 25
- Będą to modernizacje kompletne, to znaczy, że poza murami zewnętrznymi wymieniamy całe wnętrza budynków – mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości. - Wszystkie te budynki są robione w najwyższych standardach energetycznych i jakościowych. Z tym też niestety będą związane utrudnienia. Całkowita wymiana wnętrz, nieść będzie ze sobą olbrzymie ryzyko konstrukcyjne i techniczne. Przy okazji tych prac będziemy musieli czasowo zablokować część dróg. Zamknięte zostaną też schody prowadzące na Biskupią Górkę, co podyktowane będzie zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom.
W każdy drugi czwartek miesiąca, mieszkańcy będą mogli przyjść w godz. od 16 do 19 do Domu Sąsiedzkiego na Biskupiej 4 i zasięgnąć informacji na temat postępu prac od pracowników Gdańskich Nieruchomości, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Biura Rozwoju Gdańska, a także przedstawicieli wykonawcy.
Napisz komentarz
Komentarze