Organizatorem uroczystości pogrzebowych Mieczysława Jałowieckiego i jego żony, Zofii jest Muzeum II Wojny Światowej. Miasto Gdańsk przygotowało specjalne miejsce spoczynku małżeństwa w Alei Zasłużonych cmentarza na Srebrzysku oraz oflaguje trasę przejazdu konduktu.
Mieczysław Jałowiecki był niezwykle barwną postacią, której losy poznaliśmy m.in. dzięki jego zapiskom zebranym w publikacji "Na skraju Imperium i inne wspomnienia". To tylko częśc z 16 tomów zapisków, znalezionych po śmierci Mieczysława Jałowieckiego. Pisał w nich: „Nasza rodzina należała do Rurykowiczów, a to w Rosji znaczyło bardzo dużo. Czuliśmy się jednak Polakami, a to w Rosji bardzo przeszkadzało”.
Jałowieccy spowinowaceni byli z Piłsudskimi, Wańkowiczami, Witkiewiczami. Józef Piłsudski był dla Mieczysława Jałowieckiego wujkiem, rodzona siostra - ciocią dla Witkacego.
Arystokrata, bliski krewny Józefa Piłsudskiego, został przez niego mianowany w styczniu 1919 r. na stanowisko Generalnego Delegata Ministerstwa Aprowizacji na miasto Gdańsk. Decyzją premiera Ignacego Paderewskiego otrzymał tajną funkcję delegata rządu polskiego w Gdańsku. Podczas konferencji pokojowej w Paryżu był członkiem komisji do spraw gdańskich przy polskiej delegacji . Dzięki jego zdolnościom organizacyjnym do Polski wysłano 55 tysięcy wagonów kolejowych z żywnością, które przypłynęły z USA.
To właśnie Jałowieckiemu i jego sprytowi Polska zawdzięcza możliwość zakupu m.in. Westerplatte. Teren należał do niemieckiego właściciela. Jałowiecki najpierw zaciągnął w prywatnym banku kredyt, a następnie kupił półwysep na niemieckie nazwisko zaprzyjaźnionego Kaszuby. Ten zaś odsprzedał Westerplatte polskiemu rządowi. Za działalność na rzecz ojczyzny został w 1924 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Od rodzenia Polski.
W 1939 roku po wybuchu wojny Mieczysław Jałowiecki wyjechał do Wielkiej Brytanii. Tam w 1962 r. zmarł w wieku 85 lat.
W Gdańsku mieszka dziś prawnuk delegata rządu polskiego, Andrzej Jałowiecki, który przeniósł się tu z Australii.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 9.00 mszą świętą w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Między godz. 10.30 a 11.00 planowany jest przejazd konduktu pogrzebowego na cmentarz. Pogrzeb zacznie się o godz. 11.15.
Napisz komentarz
Komentarze