Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Gdańsk: Matka, która z 2-latką mieszkała w namiocie pozostanie na wolności

Wbrew woli prokuratury, sąd nie zdecydował się aresztować na 3 miesiące 24-latki, która w poniedziałek, 21 listopada została zatrzymana w namiocie turystycznym na gdańskiej Zaspie, gdzie przebywała z 2-letnią córką. Oskarżenie nie zdecydowało się na zażalenie postanowienia oznaczającego brak aresztu, jednak kobieta wciąż stoi pod zarzutem zagrożonym karą do 5 lat więzienia, a przebywające w szpitalu dziecko trafić ma do pieczy zastępczej.
kobieta mieszkała z dzieckiem w namiocie na mrozie, Gdańsk

Autor: Komenda Miejska Policji w Gdańsku

O wstrząsającej sytuacji, kiedy wezwani przez gdańskich strażników miejskich policjanci w namiocie turystycznym niedaleko ulicy Jana Pawła II na Zaspie znaleźli dwuletnią dziewczynkę, która przebywała tam pod opieką matki pisaliśmy wielokrotnie.

CZYTAJ TEŻ: Kobieta z dwuletnią córeczką w namiocie na mrozie w Gdańsku. Dziecko trafiło do szpitala

Lekarz z wezwanej na miejsce karetki pogotowia stwierdził u dziecka wychłodzenie, głód i infekcję górnych dróg oddechowych, co oznaczało trwającą do dziś hospitalizację. Sprawą zajmuje się Sąd Rodzinny, który postanowił, że, na czas postępowania w sprawie praw rodzicielskich, dwulatka zostanie umieszczona w pieczy zastępczej. Szczegółowe rozwiązanie dotyczące dalszego losu dziewczynki, gdy ta opuści szpital, przygotowuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Hipotetycznie dziecko trafić może do rodziny zastępczej (spokrewnionej lub nie), rodzinnego domu dziecka lub do instytucjonalnej pieczy zastępczej (placówka lub ośrodek).

Kobieta przyjęła zaoferowane jej miejsce i trafiła do schroniska dla kobiet. Dziecko, kiedy wyjdzie ze szpitala, zostanie umieszczone w pieczy zastępczej. Te osoby otrzymają też ofertę pracy socjalnej, aktywizacji, wsparcia psychologicznego i prawnego zgodnie z obowiązującym systemem

Monika Chabior / zastępczyni prezydent Gdańska

Równolegle wszczęte zostało postępowanie karne dotyczące 24-letniej matki dziewczynki. Przed tygodniem - 23 listopada oskarżenie poinformowało kobiecie zarzutu narażenia córki (nad którą ciążył jej obowiązek opieki) na niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci (artykuł 160 paragrafy 1 i 2 kodeksu karnego). Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności. Zatrzymana nie przyznała się do winy i wbrew wnioskowi oskarżenia, które motywowało go obawą matactwa, nie została aresztowana na 3 miesiące. Wsparcie wobec niej przygotował gdański magistrat.

- Kobieta przyjęła zaoferowane jej miejsce i trafiła do schroniska dla kobiet. Dziecko, kiedy wyjdzie ze szpitala, zostanie umieszczone w pieczy zastępczej. Te osoby otrzymają też ofertę pracy socjalnej, aktywizacji, wsparcia psychologicznego i prawnego zgodnie z obowiązującym systemem - tłumaczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. spraw rozwoju społecznego i równego traktowania.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Będzie pomoc dla matki, która mieszkała z dzieckiem w koczowisku

Jak się dowiedzieliśmy, do schronisk dla kobiet oraz mężczyzn trafiły też dwie inne osoby, które żyły w tym koczowisku. Im również miasto przedstawiło takie same oferty pomocy i wsparcia.

Tymczasem, okazuje się, że śledczy nie zamierzają domagać się zmiany postanowienia, co dla 24-latki oznaczałoby pobyt za kratami.

- Prokurator po przeanalizowaniu obecnej sytuacji, a w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że kobieta dostosowała się do polecenia sądu i zgłosiła się w miejsce pobytu wskazane przez sąd, odstąpił od decyzji o skierowaniu zażalenia na postanowienie o braku zastosowania tymczasowego aresztowania – relacjonuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Należy zaznaczyć, że miejsce pobytu wskazane przez sąd to wspomniane schronisko dla bezdomnych kobiet.

POLECAMY TEŻ: W Śródmieściu Gdańska otworzą nowy sklep socjalny. Nie tylko dla tych ze skierowaniami MOPR


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze