Policjanci z komisariatu na gdańskim Przymorzu zostali powiadomieni przez pracownika socjalnego, że na zalesionym terenie w okolicach al. Jana Pawła II na Zaspie rozbity został namiot, w którym mieszkają trzy dorosłe osoby, odmawiające wpuszczenia do środka pracownika socjalnego oraz strażnika miejskiego. Tymczasem wiele wskazywać miało, że w namiocie przebywa małe dziecko. Oficer dyżurny komisariatu natychmiast skierował na miejsce patrol – policjanci potwierdzili przekazane informacje. W namiocie przebywali mężczyzna i dwie kobiety. Jedną z nich była 24-letnia matka dwuletniej dziewczynki. Dziecko było ubrane w koszulkę z krótkim rękawem, mimo panującego na zewnątrz mrozu.
– Funkcjonariusze natychmiast okryli dziecko kocami i folią termiczną oraz wezwali karetkę. Po wstępnym badaniu dziewczynki lekarz stwierdził, że jest wychłodzona, głodna i ma infekcję górnych dróg oddechowych. Dziecko zostało przewiezione do szpitala na dalsze badania. 24-letnią matkę dwulatki zatrzymano i doprowadzono do policyjnego aresztu. Obecnie policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Zebrane w tej sprawie materiały zostały także przekazane do sądu rodzinnego – informuje podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowa komendanta miejskiego policji w Gdańsku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Po co bezdomnemu kapcie, czyli cztery przystanki Autobusu SOS Towarzystwa Pomocy Świętego Brata Alberta
Zatrzymanej kobiecie za przestępstwo narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu osoby, nad którą ma się obowiązek opieki, grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Widzisz osobę bezdomną? Reaguj!
Policjanci ponawiają przy tej okazji apel o informowanie policji, strażników miejskich czy służb społecznych o ludziach samotnych, schorowanych, w podeszłym wieku, zagrożonych utratą życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Funkcjonariusze proszą, aby, widząc osobę leżącą w parku, na dworcu lub w innym miejscu niemieszkalnym, nie przechodzić obojętnie i sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy.
Wiadomości o bezdomnych przyjmowane są ponadto przez:
- MOPR w Gdańsku, ul. K. Leczkowa 1A, tel.: 58 342 31 50 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny jest w godz. od 7:30 do 15:30, w środy w godz. od 8:00 do 17:00, w piątki w godz. od 7:30 do 14:30.),
- Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta, ul. Floriańska 3. tel.: 58 343 28 37 (poniedziałek-piątek w godz. 7:00-15:00).
PRZECZYTAJ TEŻ: Ponad 850 bezdomnych w Gdańsku. Straż Miejska podsumowuje zimę
Powstała też aplikacja na telefony komórkowe pn. Arrels, za której pośrednictwem wskazujemy lokalizację osoby potrzebującej pomocy oraz odpowiadamy na inne pytania. Pakiet informacji trafia do streetworkerów, którzy są wyszkoleni w udzielaniu specjalistycznej pomocy osobom bezdomnym.
Policja zachęca także do korzystania z mobilnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Napisz komentarz
Komentarze