Wystawa plenerowa „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” została otwarta w centrum Kwidzyna, na obszernym terenie pomiędzy katedrą i zamkiem, gmachem teatru i tamtejszymi kamienicami. Na planszach przedstawiane są najważniejsze wydarzenia, najważniejsi ludzie oraz ich dokonania - wszystko co ma związek z działalnością Związku Polaków w Niemczech.
Wystawę otworzył dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. – Kiedy po zakończeniu I wojny światowej, w wyniku traktatu wersalskiego, milion Polaków zostało poza granicami odradzającej się II Rzeczypospolitej, właśnie w Niemczech okazało się jasne, że trzeba założyć związek, który zadba o to, aby Polacy mogli walczyć o swoje prawa. Myślę sobie dzisiaj [...] ile odwagi, determinacji, musiał mieć w sobie Stanisław Sierakowski, kiedy 100 lat temu zakładał Związek Polaków w Niemczech” – podkreślał Karol Nawrocki.
Po otwarciu wystawy w salach I Liceum im. dr. Władysława Gębika – dawnego Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie odbyła się sesja popularnonaukowa, w której trakcie wygłoszono referaty dotyczące Związku Polaków w Niemczech i starań o zachowanie polskości mieszkańców Powiśla.
Związek Polaków w Niemczech powstał w 1922 roku. Jego najbardziej charakterystycznym symbolem był znak Rodła, czyli graficzny symbol przebiegu Wisły, z zaznaczonym miejscem Krakowa.
Napisz komentarz
Komentarze