Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wystawa plenerowa „Jesteśmy Polakami” otwarta w centrum Kwidzyna

Z obchodami Święta Niepodległości koresponduje otwarcie wystawy plenerowej „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” w centrum Kwidzyna. Ta plenerowa ekspozycja pokazuje działania tej organizacji oraz ludzi nie szczędzących wysiłków dla zachowania polskości. Za to płacili często najwyższą cenę życia. Kwidzyńska wystawa przygotowana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej to część szerszego cyklu - kolejna zostanie otwarta 15 listopada w Lęborku.
Wystawa plenerowa „Jesteśmy Polakami” otwarta w centrum Kwidzyna
Znak Rodła jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Związku Polaków w Niemczech

Autor: IPN Gdańsk

Wystawa plenerowa „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” została otwarta w centrum Kwidzyna, na obszernym terenie pomiędzy katedrą i zamkiem, gmachem teatru i tamtejszymi kamienicami. Na planszach przedstawiane są najważniejsze wydarzenia, najważniejsi ludzie oraz ich dokonania - wszystko co ma związek z działalnością Związku Polaków w Niemczech. 

Wystawę otworzył dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. – Kiedy po zakończeniu I wojny światowej, w wyniku traktatu wersalskiego, milion Polaków zostało poza granicami odradzającej się II Rzeczypospolitej, właśnie w Niemczech okazało się jasne, że trzeba założyć związek, który zadba o to, aby Polacy mogli walczyć o swoje prawa. Myślę sobie dzisiaj [...] ile odwagi, determinacji, musiał mieć w sobie Stanisław Sierakowski, kiedy 100 lat temu zakładał Związek Polaków w Niemczech” – podkreślał Karol Nawrocki.

Po otwarciu wystawy w salach I Liceum im. dr. Władysława Gębika – dawnego Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie odbyła się sesja popularnonaukowa, w której trakcie wygłoszono referaty dotyczące Związku Polaków w Niemczech i starań o zachowanie polskości mieszkańców Powiśla.

Związek Polaków w Niemczech powstał w 1922 roku. Jego najbardziej charakterystycznym symbolem był znak Rodła, czyli graficzny symbol przebiegu Wisły, z zaznaczonym miejscem Krakowa.

Na wystawie przedstawiani są ludzie zasłużeni dla zachowania polskości Powiśla

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama