Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Wehikuł Czasu zatrzymał się w Dąbrówce Tczewskiej

W historii Dąbrówki Tczewskiej to bardzo symboliczne wydarzenie. Zakończony został projekt dofinansowany w ramach programu “Działaj Lokalnie”. Mieszkańcy odrestaurowali przydrożną kapliczkę i umieścili w jej pobliżu „Wehikuł Czasu”. Wszystko za sprawą akcji Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich Aktywni Dąbrówka Tczewska.
Wehikuł Czasu zatrzymał się w Dąbrówce Tczewskiej

Autor: UG Tczew

Zawartość kapsuły można będzie poznać za 50 lat. Wiadomo, że jest w niej list skierowany do przyszłego mieszkańca Dąbrówki. Mieszkańcy od dłuższego czasu pracowali nad odrestaurowaniem symbolicznego dla społeczności Dąbrówki miejsca. Teren przydrożnej kapliczki został uporządkowany. Naprawiono zniszczone elementy infrastruktury - odnowiono płot, zbudowane zostały nowe schody, wyłożono posadzkę kamieniem, a także przygotowano od podstaw miejsce pod wmurowanie kapsuły.

Sekretarz gminy Tczew Katarzyna Beringer-Kusio oraz Przewodniczący Rady Gminy Tczew Zenon Lica umieścili w kapsule drobne pamiątki dla przyszłych pokoleń - kalendarz na zbliżający się rok, gadżety związane z gminą Tczew oraz butelkę z listem wójta gminy Tczew Krzysztofa Augustyniaka do mieszkańców, którzy otworzą „wieko skrzyni” za 50 lat.

- Szanowny Mieszkańcu Gminy Tczew, Dąbrówki Tczewskiej, wiedz, że skoro trzymasz w dłoniach niniejszy list, to znaczy, że minęło 50 lat od zamknięcia go w „Wehikule Czasu”, i zdeponowania go dnia 27 października 2022 roku przy kaplicy, podczas wydarzenia, które zorganizowało Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywni Dąbrówka Tczewska”. Kapsuła czasu jest świadectwem tego, co minęło i informacją dla kolejnych pokoleń… - rozpoczął swój list wójt gminy Tczew Krzysztof Augustyniak.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrówce, którzy przyłożyli się do projektu na tle kreatywnym, przynieśli piękne upominki wraz z własnoręcznymi rysunkami. Do kapsuły trafiły aktualne gazety, zabawki, czy sentymentalne pamiątki, ale i własnoręcznie wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrówce upominki i rysunki.

W kapsule czasu nie zabrakło również symbolicznych przedmiotów związanych z wojną w Ukrainie czy pandemią. Wśród najmłodszych znalazły się także dzieci, które z pierwszej ręki doświadczyły tragicznych wydarzeń, do jakich dochodzi w Ukrainie. To m.in. one przelały swoje wojenne przeżycia na papier. Jeden z rysunków umieszczonych w kapsule przedstawiał losy samolotu – transportera, który został zestrzelony przez wojska rosyjskie.

A jaki cel przyświecał pomysłodawcom "Wehikułu Czasu"? Chodziło o upiększenie wsi, ale przede wszystkim o aktywizację i integrację mieszkańców – zjednoczenie pokoleń, które jest niezwykle ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach. Autorkami projektu były sołtys Dąbrówki Tczewskiej Krystyna Kilanowska i Alicja Sarnowska, a o estetykę i nasadzenia roślinności zadbały panie ze Stowarzyszenia. W prace budowlane zaangażowali się: Dominik Baza, Edward Pażuchowski oraz Marian Zimny. Pomagali im: Julian Grygolec i Marek Schoeneck.

To pierwsza tego typu inicjatywa w społeczności w gminie Tczew, która mogła się odbyć bez większych przeszkód po niemal dwuletniej pandemii COVID-19. Kapsuła została oficjalnie zamknięta. Tak pozostanie przez najbliższe 50 lat. Informacja o tym widnieje na specjalnej tablicy w pobliżu kapliczki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama