Działki Obajtka w pobliżu elektrowni atomowej
16 hektarów w postaci dwóch działek w Borkowie Lęborskim nabył w sierpniu prezes PKN Orlen - ustalił Mariusz Gierszewski z RadiaZET. Nieruchomości położone są w gminie Choczewo, w okolicy kupionego już wcześniej dworku (ten przekazał w użytkowanie na 30 lat Fundacji Integracji Przez Sport Handicap Zakopane), ale także kilkanaście kilometrów od miejscowości Kopalino - Lubiatowo, gdzie powstać ma elektrownia atomowa.
Niedano rząd przyjął uchwałę w tej sprawie. Realizacją inwestycji zajmie się amerykańska firma Westinghouse.
- To jest moja prywatna sprawa. Nie są one związane z żadną elektrownią atomową, nawet nie są w otoczeniu elektrowni atomowej. Nie łammy podstawowej zasady prywatności. Mam prawo w tym kraju kupić. Nie widzę w tym nic strasznego ani złego - tłumaczył Obajtek Radiu ZET.
Prawem pierwokupu tych nieruchomości dysponował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Pruszczu Gdańskim, ale z niego zrezygnował. Jak ustaliła rozgłośnia, od 1 kwietnia Dyrektorem Generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest Waldemar Humięcki. Wcześniej związany z Orlene, gdzie był prezes spółki Orlen Ochrona, a potem Orlen Aviation.
To jest moja prywatna sprawa. Nie są one związane z żadną elektrownią atomową, nawet nie są w otoczeniu elektrowni atomowej. Nie łammy podstawowej zasady prywatności. Mam prawo w tym kraju kupić. Nie widzę w tym nic strasznego ani złego
Daniel Obajtek / prezes PKN Orlen
Jak wyjaśniła rzeczniczka KOWR, "na terenie gminy występuje słaby lub średni popyt na tego rodzaju grunty, (...) nabywca posiada już nieruchomości rolne sąsiadujące z przedmiotowymi nieruchomościami i stanowią one funkcjonalną całość gospodarczą".
Elektrownia atomowa na Pomorzu
Cały „Program polskiej energetyki jądrowej" to sześć reaktorów w dwóch lokalizacjach. Ta druga nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzona. Koszty uruchomienia wszystkich reaktorów szacuje się na 20 mld dolarów. Według rządowego dokumentu przyjętego na początku 2021 roku – pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy 1-1,6 GW ma powstać do 2033 roku. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a w sumie będzie ich sześć o mocy całkowitej 6-9 GW. Cała inwestycja ma być gotowa do 2043 roku.
Początkowo pod lokalizację elektrowni jądrowej pod uwagę brano aż 92 potencjalne miejsca. Analizowano je pod kątem dostępności wody chłodzącej, ochrony przyrody, wpływu na tereny Natura 2000 i możliwości rozbudowy infrastruktury. W grze, poza Choczewem, był również Żarnowiec (gmina Krokowa), gdzie na początku lat 90. porzucono plany budowy bloków jądrowych.
Napisz komentarz
Komentarze