Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej - przyznawana co dwa lata - ustanowiona została w porozumieniu pomiędzy prezydentem Gdańska a Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się zarówno nowe budynki, jak i te zrewitalizowane, np. przebudowa siedziby LPP przy ul. Łąkowej, położony nad Motławą Ośrodek Kultury Morskiej, odrestaurowany Stary Maneż we Wrzeszczu czy Muzeum II Wojny Światowej.
Nagroda ma na celu promowanie gdańskiej architektury „poprzez ukazanie jej różnorodnego i ciekawego oblicza”, a nagrody przeznaczone są „dla realizacji o szczególnej wartości architektonicznej dla przestrzeni publicznej, które mogą stanowić wyznacznik jakościowy dla nowych inwestycji budowlanych powstających w Gdańsku”.
Czwarta edycja konkursu wyłoniła pięciu laureatów: Dwór Uphagena, kładka Św. Ducha, budynki przy ul. Lastadia 2 i 41, biurowiec GATO oraz zrewitalizowany budynek Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej. Kapituła doceniła m.in. „bardzo przemyślane pogodzenie różnych funkcji użytkowych oraz staranne zaprojektowanie i wykonanie detalu architektonicznego”.
Budynek Hydromechaniki PG
Budynek Hydromechaniki na Politechnice Gdańskiej, wyróżniony został w kategorii obiekty rewaloryzowane. W imieniu uczelni nagrodę podczas gali w Europejskim Centrum Solidarności odebrali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz Mariusz Miler, kanclerz PG. Nagrodę otrzymali wspólnie: inwestor (Politechnika Gdańska), architekt (pracownia Home of Houses, arch. Rafał Mysiak) i wykonawca (Hartuna Sp. z oo).
– Nagroda jest ogromnym wyróżnieniem dla całej społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Naszym celem jest nie tylko intensywne i efektywne inwestowanie w umiejętności i kompetencje naszych naukowców i studentów, ale również w infrastrukturę uczelni. To nie koniec naszych działań. Już wkrótce otworzymy centrum informatyczne STOS. Będzie to najnowocześniejszy tego rodzaju kompleks w Europie, a jego budowa pochłonęła ok. 250 mln zł. Równolegle prowadzimy prace nad realizacją Centrum Ekoinnowacji PG, które będzie jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce z obszaru ochrony środowiska i zielonych technologii.
Nagrodzony zrewitalizowany budynek Hydromechaniki uroczyście otwarto w połowie marca 2022 roku. W środku znalazło się m.in. modułowe i w pełni skomputeryzowane audytorium (które może pełnić również funkcję konferencyjną), multimedialna i wielofunkcyjna sala dydaktyczna, welcome office (obsługa gości PG z Polski i zagranicy), przestrzeń wystawiennicza, restauracja, sklep z gadżetami PG, a także pomieszczenia biurowe.
Politechnika Gdańska ma duże doświadczenie i zaplecze organizacyjne do utrzymania i renowacji obiektów historycznych. Wśród dużych projektów zrealizowanych przez uczelnię wymienić można choćby odbudowę wieży zegarowej na Gmachu Głównym (również wyróżnioną w jednej z poprzednich edycji konkursu) czy rewitalizację zabytkowego obiektu hotelowego PG w Sopocie (Eureka Sopot). Wkrótce uczelnia udostępni też mieszkańcom Gdańska odnowiony teren parkowy na Górze Szubienicznej, położony na tyłach kampusu uczelni, do którego będzie można dostać się bezpośrednio od strony ul. Traugutta.
Biurowiec GATO
W kategorii obiekty kubaturowe nagrodą wyróżniono budynek GATO. Kapituła doceniła projekt i realizację nowoczesnego biurowca w konsekwentnie budowanej nowej dzielnicy mieszkaniowo - usługowej i za zastosowanie proekologicznych rozwiązań spełniających nie tylko wyśrubowane wymagania najemców.
Kładkę św. Ducha doceniono w kategorii obiekty infrastrukturalne. „Zrealizowany projekt wybrany został w trybie konkursowym, nie bazuje na odniesieniu do istniejących mostów. Tworzy autonomiczną bryłę niezwiązaną z historycznym otoczeniem, budząc zaciekawienie stylistycznym kontrastem, a nowoczesna forma udowadnia, że w zabytkowym Gdańsku, nowoczesne rozwiązania nie zawsze powstają na gruzach przeszłości.” - czytamy w uzasadnieniu kapituły.
Dwór Uphagena Arche Gdańsk
Wyróżniony został w kategorii obiekty rewaloryzowane.
- Zrewitalizowano historyczne budynki i dodano do nich nowe kubatury, które doskonale integrują się z istniejącą tkanką urbanistyczną Dolnego Miasta – czytamy w uzasadnieniu kapituły. - Nie tworzą dysonansu - wręcz przeciwnie, mimo pewnej ekskluzywności wymaganej dla funkcji hotelowych, otwarte przestrzenie pozostają do dyspozycji zarówno dla gości hotelowych, mieszkańców, jak i spacerowiczów.
W gronie laureatów znalazły się także adaptacje budynków przy ul. Lastadia 2 i Lastadia 41. Członkowie kapituły docenili dokonaną z pietyzmem konserwację budynków, wydobycie i odtworzenie dekoracyjnego detalu architektonicznego.
Napisz komentarz
Komentarze