Noc Bibliotek w gniewskiej książnica zaoferowała miłośnikom dobrej lektury bardzo ciekawą ofertę. Już po godzinie 16:00 w murach biblioteki spotkali się miłośnicy dyskusji oraz książek w ramach kolejnego Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy tym razem omówili jedną z książek Jakuba Małeckiego pt. „Rdza”. Powieść opowiada losy kilkuletniego Szymona oraz jego babci Tośki, którzy zmuszeni są do wspólnego życia, pomimo dzielących ich różnic. Oboje muszą nauczyć porozumiewać się ze sobą oraz uwierzyć w to, że wszystko się ułoży.
Równolegle odbywały się warsztaty rodzinne, które rozpoczęły się wspólnym czytaniem wierszy Marii Konopnickiej, patronki 2022 roku. Dodatkowo odbyły się gry i zabawy literackie, a to wszystko w tematyce romantyzmu.
W Sali Kameralnej rozpoczęła się główna część tego wieczoru, czyli spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim. Autor w wyjątkowy sposób przybliżył zebranym swoją twórczość oraz debiutancką powieść pt. „Sara”. Zaprezentował także wyjątkowe ujęcia oraz obrazy w mrocznym stylu. Nie zabrakło także licznych pytań od publiczności, autografów oraz wspólnych pamiątkowych zdjęć.
Przybliżmy tę powieść słowami autora: „Sara nie jest zwykłą książką. To przesycona dobrą muzyką, cynizmem, czarnym humorem, seksem i demonicznym malarstwem opowieść o upadku człowieka. Wojciech Kunicki jest polonistą w jednym z gdańskich liceów. Uwielbiany przez młodzież. Wiecznie skonfliktowany z gronem nauczycielskim. Meloman i koneser samochodów z klasą. Wytrawny kobieciarz. Człowiek o mrocznej przeszłości. Z grupą przyjaciół łączą go spotkania pełne filozoficznych dysput, eksperymentalnych napojów alkoholowych oraz wyuzdanego seksu. Na co dzień jednak za wszelką cenę stara się trzymać wyznaczonych przez siebie zasad. Inka, początkująca rzeźbiarka, wydaje się być jego szansą na stabilizację. Na odpędzenie wewnętrznych demonów. Do czasu... Splot wypadków powoduje, że Wojciech decyduje się odnowić kontakty z gangsterskim światem. Z każdą chwilą bardziej pogrąża się w mroku. Prześladują go przerażające wizje oraz koszmarne istoty rodem z obrazów Boscha i Goi. Nagle w jego życiu pojawia się Sara. Piękna, enigmatyczna dziewczyna, która wywoła lawinę dramatycznych wydarzeń. Przygotuj się na mocny wstrząs. Na emocjonalny... rollercoaster.”
CZYTAJ RÓWNIEŻ: W marcu debiut literacki Kamila Prabuckiego z Tczewa. "Sara" to książka niezwykła
Wieczorem Salę Kameralną opanowali najmłodsi uczestnicy Gniewskiej Nocy Bibliotek. W skupieniu oglądali film „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Pierwsza Tajemnica” i z bohaterami rozwiązując zagadkę oraz zajadając pyszny popcorn, jak w prawdziwym kinie. Po udanym seansie i skończonym popcornie, odbyła się zagadkowa podróż po zakamarkach CKiBP. Podczas podróży uczestnicy musieli wykonać zadania, aby wyjść i udać się w poszukiwania kolejnego.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznej edycji Nocy Bibliotek – komentuje Anna Czyżewska dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie. – Liczna obecność podczas wydarzenia, tym razem również młodych miłośników literackich wrażeń, napędza nas do dalszego działania dla mieszkańców Gminy Gniew. To był przepiękny wieczór, przepełniony literackimi ciekawostkami, tajemnicami, które wspólnie z naszymi Czytelnikami mieliśmy zaszczyt odkrywać. Szczególne podziękowania należą się naszym wspaniałym gościom: Kamilowi Prabuckiemu oraz Piotrowi Starzeckiemu. Spotkanie literackie na temat powieści „Sara” z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych Czytelników. Dziękujemy za wspaniałą oprawę wydarzenia, którą fenomenalnie ubogaciły materiały audiowizualne, muzyka oraz wyjątkowe obrazy. Wspólnie z uczestnikami wydarzenia, życzymy sobie więcej tak spektakularnych spotkań literackich w Gniewie.
Warto zauważyć, że to właśnie Piotr Starzecki poprowadził spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim.
Napisz komentarz
Komentarze