Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zmarł Tomasz Wołek, wybitny dziennikarz, publicysta, pasjonat piłki nożnej

Nie żyje Tomasz Wołek, wybitny dziennikarz, publicysta i komentator sceny politycznej, przez wiele lat aktywny także w środowisku sportowym. W okresie tzw. Polski Ludowej działacz opozycji. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, pochodzący z Gdańska i długo zamieszkujący Wybrzeże. Miał 74 lata.
Tomasz Wołek
Tomasz Wołek

Autor: Ryszard Hołubowicz - lublin.com.pl | Wikimedia Commons

Wiadomość o śmierci Tomasza Wołka podał jako pierwszy były poseł Piotr Fogler. Tomasz Wołek urodził się w 1947 roku w Gdańsku, był absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Władysława Pniewskiego. Na Uniwersytecie Gdańskim ukończył studia historyczne na Wydziale Humanistycznym. Pracował jako nauczyciel, był też rzecznikiem prasowym klubów sportowych: Lechii Gdańsk i Arki Gdynia. Sport był jego wielką pasją. Współpracował z periodykiem „Piłka Nożna” oraz redakcją sportową TVP. Znany był ze swojej ogromnej wiedzy nt. piłkarstwa południowoamerykańskiego i latynoskiego.

Tomasz Wołek był aktywnym działaczem opozycyjnym, poczynając od studenckich wieców w roku 1968. Związany był z Ruchem Młodej Polski, w 1980 roku wstąpił do „Solidarności”. Był w gronie sygnatariuszy deklaracji założycielskiej Klubów Służby Niepodległości.

Publikował w wielu pismach, m.in. na łamach „Więzi”, „Głosu”, „Bratniaka”, także wydawnictw podziemnych. W okresie stanu wojennego organizował pomoc dla rodzin internowanych.

Był znanym i cenionym w środowisku dziennikarzem i redaktorem. Pracował w pismach katolickich, w 1990 roku objął funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Życia Warszawy”, w latach 1993-1995 był redaktorem naczelnym tego dziennika. W roku 1996 objął kierownictwo nowego dziennika „Życie”, prowadził redakcję do roku 2001 oraz w latach 2004-2005. Ponadto publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”. Głośnym echem odbił się jego wywiad z generałem Augusto Pinochetem po jego zatrzymaniu i oskarżeniu o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Był współautorem „Abecadła Kisiela”, znanej książki Stefana Kisielewskiego. Prowadził m.in. programy publicystyczne w stacji telewizyjnej Tele5.

Do ostatnich lat swej aktywności chętnie przyjmował zaproszenia do współkomentowania meczów piłkarskich, zwłaszcza drużyn hiszpańskich i południowoamerykańskich, korzystając ze swej ogromnej wiedzy na temat futbolu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama