1 września mijają 83 lata od wybuchu II wojny światowej. W Gdańsku zaplanowano w tym dniu wiele uroczystości, m.in. na Westerplatte i na placu Obrońców Poczty Polskiej. Ale już dzień wcześniej, 31 sierpnia prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz złożyła hołd legendarnemu majorowi Henrykowi Sucharskiemu. Urna z prochami majora znajduje się w bazylice św. Brygidy.
Major Henryk Sucharski
Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 roku bohatersko broniły Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według różnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków.
Choć niemiecki atak na Polskę we wrześniu 1939 roku nastąpił w wielu miejscach, to właśnie Westerplatte, bronione przez Sucharskiego i jego żołnierzy, stało się symbolem wojennego bohaterstwa, ale i przestrogi, że to tam właśnie zaczął się najstraszniejszy konflikt w dziejach.
Major Sucharski po kapitulacji Westerplatte znalazł się w oflagu. Po uwolnieniu, w lipcu 1945 roku przedostał się do dowództwa 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. W styczniu 1946 roku został przyjęty do służby wojskowej z przydziałem na dowódcę 6. Batalionu Strzelców Karpackich. W sierpniu znalazł się w brytyjskim szpitalu, gdzie zmarł 30 sierpnia 1946 roku na zapalenie otrzewnej.
Major Henryk Sucharski został pochowany 1 września na Polskim Cmentarzu Wojskowym Casamassima we Włoszech.
25 lat później, 21 sierpnia 1971 roku, szczątki majora Henryka Sucharskiego zostały ekshumowane i przewiezione do Polski. 1 września 1971 roku urnę z prochami udekorowano Krzyżem Komandorskim Orderu Wojennego Virtuti Militari i złożono na Westerplatte. 16 marca 2021 roku, za zgodą rodziny, dokonano ponownej ekshumacji, a szczątki majora przeniesiono do gdańskiej bazyliki św. Brygidy.
Napisz komentarz
Komentarze