Pięciodniowe święto muzyki szczęśliwej rozpocznie urodzona w Kongo, wychowana w Buenos Aires, a obecnie mieszkająca i tworząca w Londynie Juanita Euka. Artystka łączy tango z salsą, elektronikę z naturalnymi brzmieniami z Konga czy Peru. Popularność zawdzięcza pierwszemu solowemu singlowi „Alma Seca”, który został wykorzystany do produkcji popularnej serii „Obsesja Eve”. Juanita zaśpiewa w środę, 7 września, o godzinie 19:00 w Starym Maneżu.
Noce Fado w tym roku należeć będą do Diany Vilarinho. Artystka rozpoczęła swą drogę fado już w wieku lat dziewięciu, a jako piętnastolatka została rezydentką jednego z lizbońskich Domów Fado. Na swoim koncie ma zwycięstwo na festiwalu Grande Noite do Fado, fantastyczne przyjęcie na największym festiwalu fado w Portugalii Caixa Alfama Lisboa, występy w Teatro São Luiz, Teatro Tivoli i Cinema São Jorge czy na Festiwalu Noches de Fado, Divas w Asturii. Zaś najczęściej można ją usłyszeć w Domu Fado Tasca do Chico. Na jej ubiegłoroczny, debiutancki album, zatytułowany po prostu „Diany Vilarinho” utwory napisali m.in. producent i słynny pieśniarz Ricardo Ribeiro oraz jedna z największych dziś artystek gatunku, Carminho.
Diana Vilarinho wystąpi po raz pierwszy w Polsce na trzech koncertach Nocy Fado w ramach Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2022 w Piwnicy Rajców
w czwartek 8 września o 20:00, w piątek 9 i w sobotę 10 września o 22:00.
Wieczorne festiwalowe soboty to zazwyczaj pieśni z Wysp Zielonego Przylądka i tym razem będzie nie inaczej: na dwóch koncertach w Filharmonii na Ołowiance o 17:00 i o 20:00 wystąpi nie kto inny jak wokalista, gitarzysta i basista, twórca znakomitej części repertuaru Cesarii Evory czy Marizy – Tito Paris. Uchodzi on obecnie za największą gwiazdę muzyki kabowerdyjskiej. Na Sieście pojawił się już przed czterema laty. Teraz wystąpi dwukrotnie: 10 września o 17:00 i o 20:00, a jego gościem będzie Anna Maria Jopek.
Natomiast 11 września w Filharmonii Bałtyckiej fado i osobiste interpretacje w wykonaniu Joao de Souzy z nie byle jakimi gośćmi bo z Dorotą Miśkiewicz, Natalią Grosiak, Olą Jas i Bastarda Trio.
Portugalski artysta uosabia to, co na Gdańsk Siesta Festival najważniejsze: spotkanie, przenikanie się kultur, most między dwiema odległymi krawędziami Europy. Czeka nas zatem wielka gala portugalskiej i polskiej muzyki. Dla znawców tematu nie jest bowiem zaskoczeniem, że te dwa światy idealnie się uzupełniają, przeplatają, dopowiadają w swoich melancholiach.
Ósmym i ostatnim wydarzeniem festiwalu będzie tradycyjna już afrykańska fiesta w Klubie Parlament. 11 września o 22:00 po raz pierwszy w Polsce wystąpi Remna – kompozytor, producent songwriter i pieśniarz w jednej osobie. W początkowym okresie życia, szczególnie w okresie nastoletnim i wczesnej dorosłości, wokalista ten podróżował – wraz z rodziną – między innymi po Środkowej Afryce, USA, a także krajach Europy Zachodniej. Wojaże te były realizowane nie tylko w celach rozrywkowych – ważną rolę odgrywało także poznawania stylów w muzyce z różnych zakątków świata. Przełomowym rokiem w karierze okazał się rok 1999. To właśnie wtedy zdecydował się na występowanie w charakterze solisty. Następne lata to dalszy rozwój tego ciemnoskórego wokalisty, który grał jako support na koncertach Ayo oraz Lokuay Kanza i samego Youssou ‘N’Dour’a podczas jego tournée.
– Moim kręgosłupem jest Afryka, a ciałem – reszta świata – mówi o sobie
i określa się jako poetę, a swoje pieśni traktuje niczym obrazy opisujące otaczający nas świat.Organizatorzy, po raz pierwszy sponsorowani są przez Drogerie Rossmann. Nowa, rozszerzona nazwa imprezy: Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? Wiąże się z towarzysząca mu akcją uczulającą wszystkich na niezwykle gorący temat ocieplenia klimatycznego
Bilety na festiwalowe wydarzenia w e-bileteriach.
Napisz komentarz
Komentarze