31 lipca 2022 roku to pamiętna data dla Ludowych Zespołów Sportowych nie tylko na Pomorzu, ale w całej Polsce. Tego dnia Łebczu uroczyście otwarto Muzeum Sportu Wiejskiego, które upamiętnia dorobek tysięcy sportowców, trenerów, działaczy sportowych i przyjaciół LZS od 1946 roku do dziś.
Na uroczystości był m.in. 97-letnim Bohdan Czarnecki, pionier LZS na ziemi sztumskiej, który był członkiem pierwszej Rady Wojewódzkiej LZS w Gdańsku, którą powołano w 1952 roku.
Wśród wielu gości byli także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezes LZS Mieczysław Baszko. Oba,j gratulując pomysłu i jego realizacji, podkreślali wartość pracy sportowej, trenerskiej u podstaw w niewielkich ośrodkach sportowych, na terenach wiejskich i małych miast, gdzie klub czy ogniwo sportowe niejednokrotnie jest jedyną organizacją, która może w dobry sposób zająć młodsze pokolenia i dać im szanse rozwoju.
Potem był już czas na zwiedzanie, szukanie siebie na zdjęciach sprzed lat, wpisy do kronik muzeum, wspólne fotografie, wymianę adresów z ludźmi, których dawno się nie widziało. Kto zechciał wrzucił także cegiełkę na rozwój i dalszą adaptację i wyposażanie muzeum w Łebczu. Kilka osób przywiozło kolejne pamiątki, jak na przykład były znakomity pięściarz, brązowy medalista olimpijski z Montrealu Leszek Kosedowski – garnitur olimpijski i... ręcznik zawodnika igrzysk z Montrealu. Wiesław Kempa – oryginalny, nieużywany – zestaw turystyczny z namiotem o wadze 16 kg, kuchenkę gazową i na naftę, oraz menażki i garnuszki turystyczne. Lucjan Stefanek – osprzęt do rowerów z lat 60-tych, a Bernadeta Kopeć – medale zawodników AML Słupsk z mistrzostw Polski.
Muzeum mieści się w Łebczu przy ul. Puckiej 18. Można je zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 10-16. Wstęp jest wolny.
Napisz komentarz
Komentarze