W Gdańsku i Gdyni absolwenci ósmych klas mogli składać wnioski do pięciu wybranych szkół średnich (w Sopocie do trzech). Zaznaczali przy tym kolejność, według której określali najbardziej preferowane. Jednak ponad tysiąc uczniów podczas pierwszej rekrutacji nie dostało się do żadnej szkoły w Gdańsku, podobne jest w w Gdyni, a w Sopocie problem ten dotyczy niemal 500 absolwentów podstawówek. Ci, którzy się dostali, do piątku musieli złożyć deklarację, w której z wybranych przez siebie szkół zamierzają się uczyć. Na tej podstawie dyrektorzy szkół ponadpodstawowych wysłali do kuratorium oświaty informacje o tym, czy w ich placówkach są jeszcze wolne miejsca – i w jakich klasach.
Skąd się wzięło tylu uczniów?
Skąd tak duża liczba uczniów, dla których nie wystarczyło miejsca w szkołach publicznych podczas pierwszego etapu rekrutacji? Od kilku lat mówiło się, że ten rok i następny będzie dla uczniów trudny – podstawówkę skończyło właśnie 1,5 rocznika. Uczniowie urodzeni 2007 roku oraz w pierwszej połowie 2008 roku zdawali egzaminy w tym samym czasie.
To efekt wprowadzonej w 2014 r. tzw. reformy sześciolatkowej. Aby uniknąć wówczas tłoku w pierwszych klasach, podzielono rocznik na dwie grupy. Do klas pierwszych musiały pójść sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r., ale razem z nimi naukę zaczął rocznik siedmiolatków, czyli dzieci, które urodziły się w 2007 r. Potem, po likwidacji gimnazjów, wszyscy spotkali się w na egzaminie po ósmej klasie.
Dlatego chętnych na jedno miejsce w liceach i technikach, zwłaszcza tych najlepszych, jest zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach. Stąd m.in. zdecydowanie wyższe progi punktowe w najbardziej obleganych szkołach.
- Według danych Centralnej Komisji Edukacyjnej, w 2021 roku do tego egzaminu przystąpiło 342 tys. uczniów, a w tym roku było ich ok. 509 tysięcy! W województwie pomorskim do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło o 44 proc. więcej uczniów niż rok temu.
Już w lutym starosta powiatu chojnickiego Marek Szczepański przyznawał, że problem związany z większą liczbą uczniów w roczniku będzie odczuwalny w szkołach przez najbliższe lata. W powiecie chojnickim szkoły ponadpodstawowe były przygotowane na przyjęcie ok. 1,7 tys. uczniów. Z samego powiatu chojnickiego naukę w ósmej klasie zakończyło 1,5 tys. uczniów, a chojnickie placówki wybierane są też przez uczniów z sąsiednich powiatów.
– Co roku takich uczniów mamy od 20 do 30 proc., a więc w przypadku tej górnej liczby byłoby to dodatkowo około 450 uczniów. Daje nam to więc 200-250 uczniów więcej, niż mamy obecnie miejsc – oceniał starosta. Dyrektorzy chojnickich szkół od początku roku szukali więc sposobów na tworzenie dodatkowych oddziałów.
Dodatkowa rekrutacja
We wtorek, 2 sierpnia rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca.
- UWAGA! Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym. Uczniowie muszą napisać wniosek i do 4 sierpnia przekazać go do szkoły, w której są wolne miejsca.
Ostateczna lista osób przyjętych w ramach rekrutacji uzupełniającej zostanie ogłoszona przez szkoły 23 sierpnia.
Każdy z trójmiejskich samorządów zapewnia, że przygotował dodatkowe miejsca w szkołach średnich. Dodatkowym problemem jest dla samorządów to, że do trójmiejskich szkół aplikują również uczniowie spoza Trójmiasta.
– Spodziewając się tegorocznej kulminacji roczników, zaplanowaliśmy znacznie większą ilość klas pierwszych w gdyńskich szkołach – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. – Dlatego w tym roku dodatkowe klasy pojawiły się w większości liceów i kilku najbardziej popularnych technikach.
Miasto już w trakcie naboru zwiększyło liczbę miejsc do 2944. Gdy okazało się, że po pierwszym etapie rekrutacji do żadnej szkoły nie dostało się 422 uczniów z Gdyni i ponad 600 spoza Gdyni, miasto postanowiło uruchomić dodatkowo jeszcze siedem klas.
PRZECZYTAJ TEŻ: Czy przez reformy edukacji zabraknie od września miejsc dla uczniów w szkołach ponadpodstawowych?
Podobnie mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska.
– W roku szkolnym 2022/23 otworzymy 36 dodatkowych klas, z czego 11 powstanie w samych liceach ogólnokształcących. Dzięki temu jesteśmy w stanie przyjąć 1000 więcej uczniów w naszych szkołach, w porównaniu z ubiegłym rokiem.
W Sopocie do żadnej szkoły nie dostało się 442 uczniów, którzy składali aplikację. Dla absolwentów szkół podstawowych przygotowano tam w tym roku 418 miejsc w 16 oddziałach.
– W związku z trudną sytuacją absolwentów szkół podstawowych, którzy pomimo osiągniętej wysokiej liczby punktów nie zostali zakwalifikowani do żadnej szkoły, w porozumieniu z dyrektorami przygotowujemy się w Sopocie do zwiększenia oferty rekrutacyjnej – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.
Problemem trójmiejskich samorządów jest także to, że wśród tysięcy kandydatów do szkół w Gdańsku, Gdyni i Sopotu 34 proc. to uczniowie spoza Trójmiasta.
Dodatkowa rekrutacja do szkół średnich. Gdzie są miejsca?
Kuratorium oświaty przypomina, że każdy absolwent szkoły podstawowej do ukończenia 18. roku życia musi mieć zapewnione miejsce w szkole ponadpodstawowej, aby móc realizować obowiązek nauki. Jednak nie oznacza to, że każdy dostanie się do wymarzonej szkoły. Warto też pamiętać, że w kolejnym roku szkolnym większość klas będzie zdecydowanie bardziej liczna niż w poprzednich latach
Na stronie kuratorium oświaty w zakładce „rekrutacja” pokazane są w tej chwili wszystkie wolne miejsca w szkołach ponadpodstawowych na Pomorzu – w każdym z powiatów, z podziałem na rodzaj szkoły (liceum ogólnokształcące, technika, szkoły branżowe I i II stopnia.
- I tak w Gdańsku jest obecnie 81 miejsc w liceach ogólnokształcących, 74 – w technikach i 107 w szkołach branżowych I stopnia.
- W Gdyni – według kuratoryjnej listy – nie ma miejsc w ogólniakach, jest natomiast 10 miejsc w technikach i 8 w szkole branżowej I stopnia.
- W Sopocie są 4 miejsca w liceum i 10 w Zespole Szkół Technicznych.
- W powiecie starogardzkim jest niespełna 30 miejsc w technikach i żadnego w liceach,
- a w powiecie kartuskim – 10 miejsc w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Liceum Ogólnokształcące w Sierakowicach i jedno miejsce w Żukowie.
PRZECZYTAJ TEŻ: Od lat nie zarabiali tak mało. Nauczyciele odchodzą z zawodu
W pozostałych powiatach też są pojedyncze wolne miejsca.
Dodatkowa rekrutacja do szkół średnich. Co dalej?
Informacja o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych są publikowana na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Gdańsku – na razie w postępowaniu rekrutacyjnym, a do 24 sierpnia w postępowaniu uzupełniającym.
- Od 2 sierpnia do 5 sierpnia uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej szkoły podczas pierwszej rekrutacji, mogą składać wnioski do wybranych szkół ponadpodstawowych w ramach rekrutacji uzupełniającej.
- 16 sierpnia 2022 r. szkoły ponownie poinformują o listach zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych uczniów, a ostateczna lista kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych zostanie opublikowana 23 sierpnia 2022 r.
Napisz komentarz
Komentarze