Od godziny 10. na Targu Rybnym rozpoczęła się XXVII edycja Święta Chleba.
– Dzisiaj możemy zobaczyć i degustować smakołyki rzemieślników z Pomorza – powiedziała na wstępie ze sceny prowadząca wydarzenie Małgorzata Piontke.
W namiocie ukraińskim na nabywców czekało około pięć tysięcy piernikowych złotych kłosów. Dochód ze sprzedaży tych specjałów zostanie przeznaczony na pomoc dla uchodźców wojennych.
Dziewięć pomorskich piekarni przystąpiło do konkursu na Smakołyk Święta Chleba (w dwóch kategoriach: wyrób cukierniczy i wyrób piekarniczy). Są to:
-
Piekarnia-Cukiernia Andrzej Szydłowski z Gdańska
-
Piekarnia Meller z Pelplina
-
Piekarnia-Cukiernia Sławomir Mielnik ze Straszyna
-
Piekarnia-Cukiernia Bernard i Jacek Jarzębińscy z Kościerzyny - świętujący 45-lecie działalności
-
Cukiernia Tadeusz Czernis z Kolbud
-
Piekarnia Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska z Żukowa
-
Kropek Sp.z o.o ze Zblewa – świętujący 20-lecie działalności
-
Gdańskie Młyny Sp.z o.o
-
La Bagatele Francuskie Przysmaki z Gdańska/Sopotu
Zwycięzców wskazało jury wyłonione z publiczności. Wyróżnienie w kategorii wyrób piekarski otrzymał Chleb Żukowski, koszykowy z burakiem, wypiekany przez piekarnię Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska z Żukowa. Nagrodą był czek na 300 kg mąki do wykorzystania w gdańskich młynach. Nagrodę główną otrzymał chleb Samo Zdrowie wypiekany przez Piekarnię-Cukiernię Bernard i Jacek Jarzębińscy z Kościerzyny. Za zwycięstwo otrzymali czek na 600 kg mąki do odbioru w Gdańskich Młynach. Wyróżnienie w kategorii wyrób cukierniczy powędrowało do Bezy Pavlova Piekarni-Cukierni Bernarda i Jacka Jarzębińskich z Kościerzyny (nagroda: 300 kg mąki). Nagrodę główną w tej kategorii otrzymał torcik mango-malina, wykonany przez Piekarnię-Cukiernię Sławomir Mielnik ze Straszyna (600 kg mąki). Jury postanowiło przyznać również nagrodę specjalną dla Oxany Bublikovei z Odessy za piernik miodowy z obrazem.
W drugim konkursie: Najlepszy Chleb Domowego Wypieku, każdy chętny mógł zgłosić swój wypiek i pochwalić komisji złożonej z technologów. Wyróżnieniem nagrodzono Mariannę Gapińską, najmłodszą, bo czteroletnią uczestniczkę tegorocznego konkursu. Trzecie miejsce zajął Radosław Żejmo za chleb pszenno-żytni za zakwasie z batata. Drugie miejsce zajęła Joanna Odya za chleb żytni. Pierwsze miejsce zajęła Urszula Gora za chleb żytni na zakwasie z miodem akacjowym.
Relację z parady rozpoczynającej tegoroczny jarmark znajdziesz TUTAJ
Na scenie Święta Chleba rozrywki dostarcza również zespół muzyczny Rock&Rollersi z coverami znanych utworów w rytmie rocka, twista czy swinga, a dla najmłodszych Teatr QFER przygotował trzy występy: Piekarz na Jarmarku, czyli rogale sławy”, „Radość tryska, nikt nie ziewa, lud świętuje Święto Chleba” oraz „Piekarzu czy ci nie żal”
Pomiędzy odwiedzającymi stoiska piekarnicze krążyli aktorzy na szczudłach, sypiąc na przechodzących ludzi mąką, co ma im zapewnić szczęście.
Napisz komentarz
Komentarze