- Mimo, że prężnie działają, realizują projekty PFRON [Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – dop. red.] i opłacają lokal, to ich miejsce zająć ma Fundacja Widzialne, która powstała w czasie "strajków kobiet". To wszystko dzieje się w Gdańsku, w którym Prezydent Aleksandra Dulkiewicz odmienia przez wszystkie przypadki słowa "równość, szacunek, tolerancja". Tymczasem stowarzyszenie jest "olewane", nie udostępnia się dokumentów z konkursu, odmawia rozmowy z Basilem Kerskim czy Prezydent Miasta – twierdzi gdański radny Przemysław Majewski z Prawa i Sprawiedliwości.
I dodaje, że radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie zostawią tak tej sprawy, a w środę 22 czerwca 2022 r. byli obecni na konferencji prasowej Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu "Solidarność" oraz oczekują wyjaśnień ECS i władz miasta w sprawie konkursu na lokal w ECS. Domagają się także dokumentów z konkursu i liczą na zapewnienie pomieszczenia dla stowarzyszenia w ECS, które – jak przekonują - są dostępne, a wykorzystywane „jako... magazyn”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Biblioteka na Przeróbce zostaje. Radni z PiS nadal mają wątpliwości
Powołuje się na publikację portalu Salon24.pl, z której wynika, że wcześniej z sukcesem 2-krotnie startujące w konkursie Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu "Solidarność", ostatnio zdobyło mniej punktów m.in. niż Fundacja Widzialne, przez co straciło szansę na biuro w instytucji.
„Europejskie Centrum Solidarności podtrzymuje przekazywane już wielokrotnie zaproszenie dla Gdańskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu „Solidarność” do bezpłatnego korzystania z przestrzeni Solidarność Codziennie na działalność poradniczą i spotkania członków stowarzyszenia” – odpowiada Europejskie Centrum Solidarności w jednym z 11 punktów oświadczenia w tej sprawie.
Z tego stanowiska dowiadujemy się również, że pomieszczenia biurowe, co 2 lata, przydzielane są sformalizowanym organizacjom społecznym w trybie konkursowym – taki jest bowiem wymóg Unii Europejskiej, która dofinansowała budowę gmachu przy placu Solidarności. Według relacji ECS, do ostatniej edycji konkursu, w marcu 2022 r. zgłosiło się 12 podmiotów, z których 6 zdobyło największą liczbę punktów w ocenie Komisji Konkursowej, w skład której wchodzili pracownicy ECS oraz przedstawiciele organizacji społecznych i miasta Gdańska. Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu „Solidarność” w marcowym konkursie nie uzyskało wystarczającej liczby punktów, aby otrzymać biuro, a zmiana kryteriów dotyczących dysponowania lokalami, byłaby niezgodna z literą prawa.
ZOBACZ TAKŻE: Kontrowersyjny spot o miejscach do parkowania. Jednych zachwyca, innych oburza
„Europejskie Centrum Solidarności szanuje dorobek każdej organizacji, z którą współpracuje. Ich aktywność na rzecz spójności społecznej i poszanowania praw człowieka budzi nasz najwyższy podziw. Dlatego też – w miarę naszych możliwości – nikogo nie pozostawiamy bez wsparcia. ECS nie jest jednak w stanie spełnić wszystkich oczekiwań. Dzieli się tą odpowiedzialnością z innymi organizatorami życia publicznego” – czytamy w 11 punkcie oświadczenia, gdzie znalazło się również odesłanie do warunków konkursu oraz komunikat, że jego regulamin wraz z kryteriami oceny ofert jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej ECS. Cały dokument dostępny jest tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze