W ostatni poniedziałek, jak informuje portal Onet, Parlament Europejski i państwa członkowskie Unii zgodziły się w sprawie konieczności przedłużenia do końca lipca 2023 roku ważności certyfikatu, który potwierdza szczepienie przeciw Covid-19. Unijni urzędnicy tłumaczą,że jest to związane z obawą przed szybka zmianą sytuacji epidemiologicznej i ma to pomóc w ułatwieniu swobodnego i bezpiecznego podróżowania, w sytuacji, gdy wzrost zakażeń zmusi państwa członkowskie do tymczasowego przywrócenia ograniczeń. Porozumienie musi jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE.
Obecnie w większości krajów europejskich zniesiono obowiązek przedstawiania na granicy zaświadczeń o szczepieniu przeciw Covid-19. Takie wymogi w czerwcu obowiązują jedynie w czterech państwach - Finlandii,Francji. Malcie i w Portugalii.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wykorzystali pandemiczny strach, żeby zarobić. Przed sąd za prawie 600 oszustw
Niewykluczone, że decyzja Parlamentu Europejskiego związana jest z doniesieniami naukowców o dwóch nowych podwariantach omikronu - BA.4 i BA.5, które szybciej, niż inne odmiany koronawirusa rozprzestrzeniają się po Europie. Ze względu na większą zakaźność zaczynają wypierać pozostałe warianty i np. w Portugalii do końca stanowiły już niemalże 90 proc. przypadków.Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przestrzega, że niedługo podwarianty BA.4 i BA.5 staną się dominujące, co może prowadzić do większej liczby hospitalizacji i zgonów wywołanych przez covid.
W Polsce, jak wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia między 9 a 15 czerwca mamy 1 438 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa, w tym 147 ponownych zakażeń. Tydzień wcześniej odnotowano 1365 nowych przypadkach i 36 zgonach.
Dane te jednak, ze względu na ograniczenie bezpłatnego testowania, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Według wytycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zalecenia do wykonywania testów są są ograniczone do grup wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia mutacją omikron, czyli osób po 60 toku życia, cierpiących dodatkowo np. na . otyłość, cukrzycę, POChP, niewydolność serca czy chorobę nowotworową.
Napisz komentarz
Komentarze