Do inicjatywy pt. „Opracowanie Koncepcji stworzenia Klastra Energii na terenie OMGGS” zgłosiły się aż 54 pomorskie miasta, gminy i powiaty. Podobne zacieśnianie współpracy pomiędzy samorządami jest standardem w wielu krajach Europy, a z inicjatywą wychodzą najczęściej lokalne społeczności. Mieszkańcy, chcąc obniżyć rachunki za ogrzewanie i prąd, decydują się na założenie klastra i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE).
Po kilku miesiącach prac, biuro Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot zaproponowało trzy obszary działań:
- Gdański Klaster Komunalny,
- Klaster nowodworski,
- Klaster tczewski.
Głównymi korzyściami powstania klastrów energii są:
- ekologiczna i tania produkcja energii z OZE,
- ograniczenie kosztów jej dystrybucji,
- lepsze zarządzanie energią.
Ważne są też takie kwestie, jak uniezależnienie się od monopolu dostawców energii i wzrost lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, a także troska o środowisko naturalne. Dla członków klastra oznacza to przede wszystkim mniejsze rachunki za energię elektryczną i cieplną.
Klastry energii z OZE na Pomorzu. Jak mają działać?
Gdański Klaster Komunalny
– Koncepcja Gdańskiego Klastra komunalnego zakłada pozyskiwanie energii elektrycznej przy wykorzystaniu spalarni odpadów, której uruchomienie przewidywane jest w 2023 r., oraz instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachach budynków lub farmach fotowoltaicznych – mówi Alicja Mongird, rzeczniczka prasowa OMGGS. – Z kolei do produkcji energii cieplnej mogłyby być wykorzystywane spalarnia odpadów czy geotermalne i powietrzne pompy ciepła.
Klaster nowodworski
Funkcjonowanie nowodworskiego klastra ma opierać się o:
- zagospodarowanie do produkcji energii elektrycznej potencjału Szkarpawy oraz Wisły,
- wykorzystanie małych elektrowni hydrokinetycznych, mikroinstalacji fotowoltaicznych umieszczonych na pensjonatach,
- wykorzystanie farm fotowoltaicznych.
Jako źródło energii cieplnej zaproponowano m.in. instalacje spalające biomasę lub biogaz. Elektrociepłownia biomasowa lub biogazowa mogłaby powstać w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego.
Klaster tczewski
– Z kolei na terenie tczewskiego klastra wskazano możliwość wykorzystania potencjału małej energetyki wodnej, pod postacią śluzy na Wierzycy w Pelplinie, elektrowni wodnych przepływowych lub hydrokinetycznych na Jeziorze Rakowieckim oraz na jeziorach między miejscowościami Waćmierek, Lubiszewo Tczewskie, Młynki i Małe Rokitniki – wyjaśnia rzeczniczka OMGGS. – Koncepcja zakłada zagospodarowanie istniejących progów i modernizację już istniejących. Jako potencjalne źródło energii cieplnej i elektrycznej wskazano gaz składowiskowy. Zakłada się też wykorzystanie technologii gruntowych pomp ciepła lub powietrznych.
Skroplony biogaz. OMGGS bada jego potencjał
Opracowanie koncepcji powstania klastra energii na terenie OMGGS to pierwszy krok w stronę pozyskania środków m.in. z unijnego Funduszu Odbudowy. W ramach Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności do Polski ma trafić ponad 23,9 mld euro dotacji i ponad 34,2 mld euro pożyczek. Ogromna część środków z tego pakietu będzie przeznaczana właśnie na odnawialne źródła energii, energetykę i środowisko.
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot pracuje też nad strategią wykorzystania biogazu na terenie metropolii. Ideą projektu pod nazwą Liquid Energy jest pokazanie możliwości, jakie daje wykorzystanie skroplonego biometanu do produkcji czystej energii elektrycznej na potrzeby zasilania budynków, a także jako źródło napędu dla pojazdów.
Napisz komentarz
Komentarze