W tegorocznej edycji festiwalu o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni rywalizowało 12 wybitnych filmów dokumentalnych. Jury w składzie:
- Honorata Martin,
- Maciej Cuske,
- Maciej Salamon
wybrało najlepszy z nich.
„Lombard” zwycięża w Gdyni Festiwal Millennium Docs Against Gravity
Zwyciężył „Lombard”. To film przedstawiający życie Joli i Wieśka, pary, która prowadzi przynoszący straty lombard w Bytomiu. Jury uzasadniło swoją decyzję, powołując się na wyjątkową czułość i uważność, z jaką autorzy przedstawili pracowników lombardu.
– Autorzy sprawili, że poczuliśmy się jak część rodziny, będąc świadkami ich dramatów i triumfów, dzieląc z bohaterami radości i smutki dnia powszedniego. Gorąco kibicujemy im w nierównej walce z codziennością i przy okazji namawiamy wszystkich państwa do wizyty w Bytomiu – mówił, uzasadniając wybór jury, Maciej Salamon.
Jury przyznało również wyróżnienie dla filmu „Pisklaki” w reż. Lidii Dudy. W imieniu twórców nagrodę odebrał Przemysław Rydzewski.
Oprócz Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni, wręczona została także 2. w historii statuetka „Etnomatograf”, przyznawana przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Najlepszym filmem o tematyce etnograficznej i antropologicznej został film „Zdradzone Pieśni” w reż. Dongan Chen. Nagrodę za artystkę odebrał dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego Jerzy Rados.
Mimo że nagrody zostały przyznane, festiwal się nie kończy. Do niedzieli, 22 maja wszyscy kinomani zainteresowani tematyką dokumentalną będą mogli oglądać filmy festiwalowe w Gdyńskim Centrum Filmowym. Ostatni pokaz jest zaplanowany na godzinę 20:45 w niedzielę, 22 maja. Festiwal zamknie film „Krowa” w reżyserii Andrei Arnold.
Napisz komentarz
Komentarze