Obecnie na placu budowy trwają prace badawcze i inwentaryzacja znalezionych pozostałości budowli. Jak mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta, nie znaleziono na tę chwilę żadnych zabytków ruchomych, tj. ceramiki, narzędzi.
- Wiedzieliśmy, na podstawie starych historycznych map i podkładów mapowych, że pod ziemią znajdują się fundamenty – mówi Beata Rutkiewicz. - Konserwator zabytków spodziewał się, że podczas inwestycji odkopiemy fundamenty pewnych zabytków. Nie do końca jednak wiedzieliśmy, jakie to będą znaleziska i czy w ogóle się zachowały. Chociaż badania archeologiczne potrwają jeszcze kilka tygodni, już wiadomo, że część z tych fundamentów pochodzi z początku XIX w. Na mapie z 1802 r. widać zabudowy w tym miejscu. Podejrzewamy, że są to fundamenty zabudowy folwarcznej, która powstała za czasów Jakuba Wejhera. Ale czy tak było faktycznie, jest przedmiotem badań archeologicznych.
Wykonywane prace zostały zgłoszone pomorskiemu wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków i będą podlegały odbiorowi przez PWKZ. Zgodnie z dokumentacją projektową, przewidziano w miejscach przebiegu starych fundamentów, uwidocznienie ich w nowych nawierzchniach poprzez zaznaczenie kostką kamienną.
- Przy ul. Zamkowej powstanie kolejny w centrum miasta parking, przy parku i muzeum, które przyciągają wielu turystów i mieszkańców – dodaje Beata Rutkiewicz. - Mury zostaną zabezpieczone i zasypane, natomiast kontury zabytkowych fundamentów zostaną odwzorowane na płycie parkingu. Do tego, w porozumieniu z konserwatorem zabytków, planujemy postawienie tablicy, na której być może znajdą się zdjęcia, które będą nawiązywać do tej przeszłości.
Napisz komentarz
Komentarze