Święto Europy obchodzimy 9 maja dla upamiętnienia opublikowania Planu Schumana. Przedstawiony w 1950 r. projekt powiązania francuskiej i niemieckiej produkcji stali i wydobycia węgla okazał się zalążkiem przyszłej integracji państw europejskich, które dziś, w liczbie 27 członków, współpracują na poziomie politycznym, gospodarczym oraz społecznym. Od 2004 r. w strukturach Unii Europejskiej jest również Polska. Dzień Europy został ustanowiony w 1951 r. uchwałą Parlamentu Europejskiego.
O godz. 10:00 w krótkiej uroczystości na Górze Gradowej udział wziął Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska ds. inwestycji. Wciągnięciu flagi na maszt towarzyszyło odegranie „Ody do radości”.
Europejska flaga w wielkim formacie
Z kolei o godz. 12:00 z wieży kościoła św. Katarzyny dobiegły mieszkańców dźwięki carillonu. Podczas koncertu w wykonaniu Wojciecha Lauera można było wysłuchać muzyki z krajów członkowskich UE i ich narodowych hymnów.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańsk śpiewał i maszerował dla Europy i Ukrainy
Na gdańszczanki i gdańszczan z okazji Dnia Europy czekają jeszcze widowiskowe iluminacje. Na fasadzie budynku Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona flaga Unii Europejskiej. Na niebiesko po zmroku rozbłyśnie także fontanna Neptuna.
Napisz komentarz
Komentarze