O tematyce konferencji zdecydowali sami uczniowie – głosując na zagadnienie, którym chcieliby się zająć. Pod opieką naukowców z trójmiejskich uczelni (PG, UG i GUMed), pomorscy uczniowie przez kilka miesięcy przygotowywali się do konferencji w kilku dziedzinach:
- biologii,
- chemii,
- naukach ścisłych,
- naukach humanistycznych.
Swoje dokonania zaprezentowali w sobotę, 20 listopada – w formie zdalnej, z powodu sytuacji epidemicznej.
Wcześniej brali udział w warsztatach, które przygotowywały ich zarówno do wygłoszenia referatów podczas konferencji, jak i do stworzenia posterów lub artykuł naukowych.
Po przywianiu uczestników przez pomorskiego marszałka Mieczysława Struka i rektora PG prof. Krzysztof Wilde, wykład inauguracyjny pt. „Jak bakterie i wirusy współdziałają, a jak walczą ze sobą podczas infekcji?” wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn. Potem każdy uczestnik konferencji miał możliwość dołączyć do sesji jednego z czterech wybranych wcześniej paneli naukowych.
W każdym z nich swoje referaty przedstawiało sześciu uczniów. W panelach biologicznym i chemicznym prezentowali materiały dotyczące m.in. szczepień, antybiotykoterapii, różnicy we wpływie na ludzki organizm bakterii i wirusów, ale mówili też o nowoczesnych metodach dezynfekcji czy naturalnych sposobach nabywania odporności.
W panelu humanistycznym uczestnicy nie tylko śledzili sposoby opisywania epidemii w kinie czy literaturze, ale też podjęli się opisania stanu psychicznego swoich rówieśników po roku pandemii, i wynikających z niej kolejnych obostrzeń. Natalia Redmer i Zosia Słomska z VII klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Kwidzynie przygotowały i przez kilka miesięcy ubiegłego roku szkolnego prowadziły wśród uczniów klas 5-7 swojej szkoły ankietę „Nastoletnie problemy w czasie epidemii – niewidzialny wirus kontra emocje”. Badały w niej m.in. poziom stresu kolegów i ich ocenę nauki zdalnej.
Z kolei w panelu nauk ścisłych uczestnicy analizowali niebezpieczeństwo związane z bronią biologiczną czy coraz częściej występującymi bakteriami odpornymi na antybiotyki.
Materiały z poprzedniej uczniowskiej konferencji w formie cyfrowej zebrała i udostępniła Pedagogiczna Biblioteka. Podobnie będzie z tegorocznymi referatami i posterami.
Napisz komentarz
Komentarze