Przed około trzema latami zdecydowaliśmy się na rozszerzenie produkcji urządzeń radiowych 5G w fabryce Flex w Tczewie – mówi Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce. - Dzisiejsze wydarzenie jest przełomowe, ogłaszamy wyprodukowanie w Polsce milionowego urządzenia Ericsson 5G. Ten dzień napawa nas dumą. Chciałbym podziękować całemu zespołowi Ericsson oraz naszemu partnerowi produkcyjnemu Flex. W bardzo szybkim czasie Tczew stał się jednym z głównych ośrodków produkcyjnych firmy, wspierając naszych klientów przy wdrożeniu sieci 5G w całej Europie.
O trwającej od wielu lat współpracy między Flexem, a Ericcsonem mówił Stanisław Motylski, dyrektor generalny fabryki Flex w Tczewie. To właśnie w tej fabryce budowano moduły telekomunikacyjne dla wszystkich generacji dla telekomunikacji.
- Wyprodukowanie miliona modułów 5G w Tczewie jest świadectwem wzajemnego zaangażowania firmy Ericsson i Flex w dostarczanie wysokiej jakości, niezawodnej sieci komórkowej nowej generacji – mówi Motylski. - Doceniamy zaufanie, jakim Ericsson obdarzył nasze zaawansowane możliwości produkcyjne oraz wiedzę techniczną utalentowanego zespołu w Polsce. Przez 20 lat naszej współpracy dostarczyliśmy sprzęt dostosowany do każdej generacji sieci komórkowych. Szczególne podziękowania należą się naszym pracownikom, za ich pasję i zaangażowanie w wytwarzaniu tych złożonych produktów telekomunikacyjnych, które poprawiają jakość życia. 5G to będzie prawdziwa rewolucja technologiczna.
Jak przyznają obie strony, ta współpraca jest wciąż poszerzana, pojawiają się nowe wyzwania technologiczne i logistyczne, którym skutecznie stawiają czoła tczewscy pracownicy Flexa. - To nie jest typowa relacja producent – klient, a relacja partnerska – podkreśla Stanisław Motylski.
Głównymi komponentami produkowanymi w grodzie Sambora są obecnie baseband (urządzenie pełniące rolę komputera, który odpowiada w stacji bazowej za obróbkę danych) oraz moduły radiowe, które składają się na stacje bazowe. Baseband połączony jest światłowodem do radiomodułu. Sam radiomoduł odpowiada za modulowanie sygnału radiowego, który następnie przesyłany jest do anteny, służącej do nadawania i odbierania fal radiowych.
Martin Mellor wyjaśnił, co oznacza hasło "Made in Poland". - To zaangażowanie firmy Ericsson w rozwój naukowo-badawczy w Polsce – mówi szef Ericssona. - Centrum R&D w Krakowie i Łodzi zatrudnia 1800 pracowników. Jest to drugi co do wielkości, po siedzibie w Szwecji, tego typu ośrodek firmy w Europie.
Ericsson w związku z rozszerzaniem działalności w ciągu roku planuje zatrudnić kolejnych 350 pracowników. - Inżynierowe w Polsce pracują dla największych klientów na całym świecie, tworząc oprogramowanie, które pozwala na mobilną komunikację na wielu kontynentach – dodał Martin Mellor.
Zapytany o łańcuchy dostaw w dobie wojny na Ukrainie, Stanisław Motylski, stwierdził, że firma nie ma większych problemów. Zdarzają się jedynie jedno- góra dwudniowe przerwy w oczekiwaniu na dostawę komponentów. - Jesteśmy jedną z nielicznych firm, które od czas pandemii pracowały i pracują nieprzerwanie – dodał dyrektor.
Jak podkreślano, ważne jest bycie elastycznym. Już problemy związane z pandemią postawiły przed Flexem wyzwania logistyczne, z którymi firma dobrze sobie poradziła.
Obecnie w fabryce w Tczewie pracuje około 4000 osób. To największy pracodawca nie tylko w mieście.
Napisz komentarz
Komentarze