Na wspieranie bioróżnorodności i zrównoważonego funkcjonowania ekosystemów samorząd otrzyma:
- 29 920 zł.
Drugi z projektów wsparty zostanie kwotą:
- 47 tys. zł.
– Działania podejmowane w ramach tych projektów pozwolą na realizację kilku zamierzeń po raz pierwszy w naszej gminie – mówi Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina. – Stworzony zostanie m. in. tzw. „zielony przystanek”, powstanie także łąka kwietna. Realizacja tych działań znakomicie wpisuje się w ogłoszony na 2022 rok patronat dla naszej gminy jako Rok Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu.
PRZECZYTAJ TEŻ: W Pelplinie rozpoczęły się prace w ramach rewitalizacji na osiedlu Pólko
Zakładanie zielonych przystanków i łąk kwietnych przyczyni się do odnowy oraz stabilizacji ekosystemów utraconych na rzecz postępującego przemysłu i infrastruktury budowlanej oraz drogowej.
W zakresie edukacji ekologicznej planowane są natomiast:
- warsztaty,
- konkursy i publikacje na temat ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie gminy Pelplin.
Gmina Pelplin stawia na ekologię. Co się zmieni?
Zapytaliśmy burmistrza, gdzie miałyby powstać łąka kwietna oraz zielony przystanek.
– Łąka kwietna najprawdopodobniej powstanie przy placu zabaw na Pólku – mówi Mirosław Chyła. – Jeśli chodzi o zielony przystanek, to rozważamy dwie lokalizacje: przy pomniku na pl. Wolności albo przy ul. Dworcowej, przy dworcu PKP. Będziemy się zastanawiać, która z nich zostanie wykorzystana w ramach tego działania. Nie wiem jeszcze, czy uda się zapewnić wystarczającą kwotę pieniędzy, żebyśmy mogli przygotować dwa zielone przystanki.
PRZECZYTAJ TEŻ: Prawie 3 mln wsparcia na projekt dedykowany przedszkolakom z gminy Pelplin
To nie pierwsze działania gminy Pelplin związane z ekologią.
– Bierzemy udział w projekcie realizowanym przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot – opowiada burmistrz. – Z tego tytułu przy szkole w Rudnie i przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie powstaną zielone ściany do retencji.
Napisz komentarz
Komentarze