Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Sztumski szpital w nowej formule właścicielskiej? Podpisano list intencyjny

Trudna i przede wszystkim niewyjaśniona pozostaje sytuacja Szpitala Polskiego w Sztumie. Spółka Szpitale Polskie – operator lecznicy, jest objęta postępowaniem układowym. Nie ma jak dotąd nabywcy chętnego do przejęcia szpitala. Przedstawiciele samorządów województwa pomorskiego i powiatu sztumskiego podpisali list intencyjny otwierający drogę do ewentualnego połączenia szpitali w Sztumie i w Prabutach w jedną spółkę. – Oczywiście, nie oznacza to, że tak właśnie musi się stać, mamy jednak alternatywne rozwiązanie dla bardzo skomplikowanej sytuacji spółki Szpitale Polskie – mówi starosta sztumski Leszek Sarnowski.
podpisanie listu intencyjnego ws. szpitala w Sztumie
Przedstawiciele Zarządu Województwa Pomorskiego i Starostwa Powiatowego w Sztumie po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie szpitala (tot. Urząd Marszałkowski w Gdańsku)

W roku 2009 ówczesny szpital powiatowy w Sztumie został wydzierżawiony na 15 lat spółce Szpitale Polskie, która została operatorem lecznicy. Dziś funkcjonuje tam 13 oddziałów (wśród nich kardiologiczny i neurologiczny, jedyne na terenie czterech powiatów prawobrzeżnej Wisły), także specjalistyczne poradnie lekarskie. Na przestrzeni ostatnich lat spółka Szpitale Polskie kilkakrotnie przechodziła trudności finansowe, dochodziło nawet do opóźnień w wypłatach wynagrodzeń. Jesienią 2021 roku pojawiła się informacja o złożeniu w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Toczy się postępowanie układowe, lecz zarówno do pracowników szpitala, jak i samorządu powiatu sztumskiego (zapewnienie opieki szpitalnej jest zadaniem powiatu) dociera niewiele informacji o sytuacji spółki, możliwościach dalszych rozstrzygnięć i ostatecznym losie szpitala. W rezultacie panuje duże zaniepokojenie, czy nadal utrzymywane będzie pełne zabezpieczenie opieki szpitalnej. 

Sztumski szpital w nowej formule właścicielskiej?

Starosta sztumski Leszek Sarnowski w trakcie niedawnej sesji rady powiatu informował o prowadzonych poszukiwaniach innych rozwiązań organizacyjnych, które pozwoliłyby utrzymać pracę szpitala. Chodziło m.in. o rozmowy z urzędem marszałkowskim na temat możliwości połączenia szpitala w Sztumie z placówką w Prabutach. 

PRZECZYTAJ TEŻ: „Szpital w Sztumie pracuje normalnie”. Samorząd powiatu nie kryje niepokoju

– Połączenie szpitali w Sztumie oraz w Prabutach nie tylko zapewni bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu sztumskiego, ale również stworzy podmiot o dużych możliwościach rozwoju – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Samorząd Województwa Pomorskiego dostrzega rolę szpitala w Sztumie i już w przeszłości go wspieraliśmy, chociażby w czasie pandemii. Dzisiaj kolejny raz chcemy pomóc społeczności sztumskiej. Rząd od miesięcy proceduje ustawę o restrukturyzacji szpitali i przedstawia samorządom kolejne wersje reformy. Na Pomorzu nie oglądamy się na centralne wytyczne, jeśli w grę wchodzą ważne dla mieszkańców sprawy – dodaje marszałek.

– Szpital w Sztumie spełnia dwie ważne funkcje. Jest szpitalem zapewniającym specjalistyczne planowe świadczenia, a jednocześnie zabezpiecza mieszkańców w zakresie procedur ratujących życie, takich jak zawały, udary serca czy pilne operacje chirurgiczne. Ryzyko ograniczenia dostępu i konieczność szukania go poza granicami powiatu, we wspólnej opinii marszałka i władz powiatu, wymaga zdecydowanych decyzji i działań – dodaje Leszek Sarnowski.

Samorządy uzgodniły, że powiat sztumski wniesie do spółki działającej pod nazwą Szpital Specjalistyczny w Prabutach wkład niepieniężny (aport) w postaci:

  • nieruchomości zabudowanej, położonej w Sztumie przy ul. Reja 12,
  • sprzętu i wyposażenia niezbędnego do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej,
  • podjęte zostaną wspólne działania przed pomorskim oddziałem NFZ, w celu zapewnienia zakresu działalności medycznej obecnie świadczonego przez Szpital Specjalistyczny w Prabutach oraz Szpitale Polskie w Sztumie – Szpitale Polskie.

W wyniku połączenia szpitali, powstałby podmiot posiadający:

  • 20 oddziałów,
  • pracownie RTG, TK,
  • USG.

PRZECZYTAJ TEŻ: Co dalej ze szpitalem w Sztumie? Medycy boją się o jego przyszłość

List intencyjny, określający zasady tego połączenia, podpisali w piątek, 15 kwietnia, w imieniu samorządu województwa pomorskiego: marszałek Mieczysław Struk oraz członkini zarządu województwa Agnieszka Kapała-Sokalska, w imieniu powiatu sztumskiego: starosta Leszek Sarnowski oraz wicestarosta Kazimierz Szewczun.

– Podkreślam, że to list intencyjny, więc niczego nie przesądza. Z jednej strony pokazuje alternatywne rozwiązanie, na wypadek sytuacji, w której spółka Szpitale Polskie nie byłaby w stanie dalej prowadzić szpitala. Istnieje realne, niestety, zagrożenie utraty kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie możemy więc siedzieć z założonymi rękami i niczego nie robić, tym bardziej że Szpitale Polskie właściwie z nami nie współpracują, częściej rozmawiamy z ich wierzycielami niż ze spółką – uzupełnia Leszek Sarnowski. – Chcemy też uspokoić mieszkańców regionu i pracowników szpitala, że mamy drogę wyjścia z tej trudnej sytuacji.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama