Akt notarialny SIM Pomorze podpisywano z dużą pompą, w Letnim Refektarzu zamku w Malborku. Przystąpiło do SIM aż 19 samorządów: Malbork, Kępice, Człuchów, Pelplin, Kobylnica, Dzierzgoń, Czersk, Kościerzyna, Cedry Wielkie, Prabuty, Stary Dzierzgoń, Miłoradz, Kolbudy, Suchy Dąb, Gniew, Nowy Staw, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Pszczółki, ponadto Krajowy Zasób Nieruchomości. O co chodzi w pomyśle SIM? Spółka ma budować mieszkania na wynajem przez ludzi, którzy nie są w stanie wziąć kredytu na kupno czy budowę domu, natomiast będą w stanie opłacać koszt wynajmu i regulować na bieżąco rachunki. Założenia SIM przewidują na początek wpłatę partycypacji w wysokości 10 – 15 procent (czyli znacznie mniej niż w TBS, gdzie to co najmniej 30 proc.), prognozowany czynsz ma sięgać 15 zł za 1 m kw.
Wszystko wygląda bardzo fajnie – tylko budować! Kiedy zaczynają?
- Gmina Czersk jest najbardziej przygotowana ze wszystkich wspólników – twierdzi Bogumiła Ropińska, zastępca burmistrza Czerska. - Mamy gotową dokumentację z pozwoleniem na budowę. Ponadto przeprowadzona procedura przetargowa dotycząca budowy „bliźniaczych budynków" komunalnych pozwala na rzeczywiste oszacowanie kosztów. Gmina Czersk będzie objęta zakresem planowanego do złożenia w marcu, wniosku o dofinansowanie przedsięwzięć Spółki ze środków BGK. Oznacza to, że realizacja zadania na terenie naszej gminy będzie jedną z pierwszych, jakie przeprowadzi SIM. Obecnie pracujemy nad uchwałą dotyczącą trybu i zasad naboru wniosków o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych utworzonych z udziałem gminy, stanowiących własność spółki SIM KZN Pomorze.
Daleko zaawansowane są też przygotowania w mieście Dzierzgoń. - Mamy już gotową koncepcję dwóch budynków po 23 mieszkania każdy, do tego warunki zabudowy i uzgodnienia dotyczące ulicy Traugutta, gdzie te dwa bloki powstaną. Na gruntach gminnych, czyli nie musimy zabiegać o poszukiwanie terenu. Do 30 czerwca dajemy więc koncepcję, kosztorys, dokumentację i pozwolenie na budowę – mówi Jolanta Szewczun, burmistrz Dzierzgonia. - To przekażemy aportem do spółki SIM, spółka natomiast powinna złożyć wniosek o montaż finansowy, potem ogłosić przetarg na wybudowanie obiektów. Szykujemy też ankietę dla osób zainteresowanych wynajmem mieszkań w ramach SIM.
Wspomniane przez burmistrz Dzierzgonia grunty są bardzo ważnym elementem całego projektu. Widać to na przykładzie Malborka, gdzie zapotrzebowanie na mieszkania jest bardzo duże – przecież samo podpisanie aktu założycielskiego SIM na zamku też o czymś świadczy – są też atrakcyjnie położone tereny, niestety nie znajdują się wciąż w gestii samorządu.
- Chodzi nam o grunty położone między ulicami Dąbrówki, Zakopiańską i Jagiellońską, wciąż będące w gestii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wcześniej Agencji Nieruchomości Rolnych – wyjaśnia burmistrz Marek Charzewski. - Staramy się o „odrolnienie” tych działek i przekazanie pod budownictwo, formalności niestety przeciągają się w nieskończoność.
Na początku kwietnia planowane jest Walne Zebranie Wspólników SIM. Samorządowcy liczą, że otrzymają ze strony spółki znacznie większe wsparcie organizacyjne.
Napisz komentarz
Komentarze