Sopocka solanka, która wypływa samoistnie ze Zdroju św. Wojciecha przy ul. Bitwy pod Płowcami, z głębokości 800 m, została uznana za leczniczą solankę jodkową.
Jakie właściwości ma sopocka solanka?
Charakteryzuje się wysokim stopniem mineralizacji, w tym wysoką zawartością chlorku sodu i jodków. Zawiera też znaczące ilości wapnia oraz magnezu. Woda ta, zaklasyfikowana jako 4,2% woda chlorkowo-sodowa (CI-Na), jodkowa, może być wykorzystywana w lecznictwie uzdrowiskowym, zgodnie ze wskazaniami lekarskimi, do kąpieli indywidualnych i zbiorowych (w basenach), oraz do inhalacji. Z jej unikalnych właściwości leczniczych korzysta się w hydroterapii, kosmetologii i medycynie naturalnej.
Rozcieńczona solanka jest dostępna do picia w Pijalni Wód Solankowych w Domu Zdrojowym w Sopocie. W Parku Południowym natomiast słona sopocka woda wypływa z grzybków solankowych i jest wykorzystywana do inhalacji. Podobnie jak na błoniach i w ogrodzie Muzeum Sopotu, gdzie w 2023 roku ustawiono solankowe tężnie.
Wymyśl nazwę dla odwiertu sopockiej solanki i wygraj nagrodę
Spółka Aqua-Sopot, przygotowując się do wykonania drugiego odwiertu solanki w Sopocie, ogłosiła konkurs na jego nazwę.
- Powinna ona nawiązywać do historii, tradycji uzdrowiskowych oraz kuracyjnego charakteru miasta.
- Musi być oryginalna, łatwo zapadająca w pamięć, podkreślająca wyjątkowy charakter miasta-uzdrowiska, a przy tym krótka i dźwięczna, składająca się maksymalnie z 3 wyrazów.
Autor lub autorka najlepszej propozycji otrzyma voucher dla dwóch osób na całodzienne wejście do strefy SPA w Sopotorium Medical Resort.
Pomysły na nazwę należy przesyłać na adres e-mail: konkurs@aqua-sopot.com.pl, z dopiskiem w tytule e-maila: „Konkurs na nazwę odwiertu solankowego”.
- Zgłoszenia są przyjmowane do 5 maja tego roku.
Napisz komentarz
Komentarze