„Hołd 500. Historia - Kultura - Pamięć” w Malborku

Na 500-lecie podpisania traktatu krakowskiego i hołdu lennego Muzeum Zamkowe w Malborku przygotowało główną wystawę rocznicową pt. „Hołd 500. Historia - Kultura - Pamięć”, zbudowaną wokół fenomenu wydarzeń z 1525 roku. Zamek w Malborku jako miejsce, dla którego hołd pruski i jego skutki miały ogromne znaczenie, stał się w 2025 roku przestrzenią wymiany myśli, dysputy historycznej i działań edukacyjnych związanych z tym wydarzeniem. Wystawę można oglądać do 29 czerwca 2025 roku w Pałacu Wielkich Mistrzów, dawnej rezydencji wielkich mistrzów Zakonu i królów Polski, oraz w najbardziej reprezentacyjnym wnętrzu – Wielkim Refektarzu Muzeum Zamkowego.
Muzeum Zamkowe, Malbork
Szczegóły: www.zamek.malbork.pl.
„Bunsch w Tęczy”. Wspomnienie wybitnego scenografa w Słupsku
.jpg)
„Bunsch w Tęczy” to wystawa archiwalnych lalek, fotografii oraz projektów, które dla Teatru Lalki Tęcza w Słupsku stworzył wybitny scenograf Ali Bunsch. Związany był on przede wszystkim z gdańskim Teatrem Miniatura, ale stale współpracował też z Teatrem Lalek Tęcza w Słupsku, był tam stałym scenografem od sezonu 1972/1973 aż do śmierci w roku 1985.
We współpracy z ówczesną dyrektorką i reżyserką Zofią Miklińską stworzył słynne przedstawienia: „Od Polski śpiewanie” (1970 r., przedstawienie uhonorowane Grand Prix na VII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Zagrzebiu), „Kaszubi pod Wiedniem” (1972 r.), „Panienka z okienka” (1977 r., spektakl wyróżniony za scenografię na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatru Lalek w Opolu), „Bajka o żołnierzu i śmierci” (1977 r.), „Po kolędzie” (1981 r.), „Zima, zima” (1984 r.).
W roku 2025 przypada setna rocznica urodzin Alego Bunscha i czterdziesta rocznica jego śmierci.
Biały Spichlerz, Sala im. Barbary Zielińskiej, ul. Szarych Szeregów 12, Słupsk. Wystawę można oglądać do 4 maja.
Szczegóły: www.muzeum.slupsk.pl.
O kraszankach i święconym we Wdzydzach

– W Muzeum-Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach – wystawa o kraszankach, „pùjkach”, święconym i „dëgùsach”. Święta Wielkanocne, zwane na Kaszubach „Jastrë”, niosą za sobą całe mnóstwo obrzędów i zwyczajów związanych z nadejściem wiosny i budzącą się do życia przyrodą. W ten szczególny czas opowiemy Wam o dawnych zwyczajach i zaprezentujemy obrzędowy wystrój chałup i dworów, w których poznacie sposoby barwienia jaj, pożywienie postne i świąteczne – zapraszają organizatorzy.
Dodatkowo w zabytkowym kościele w Wielką Sobotę odbędzie się święcenie pokarmów, a w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny – uroczyste msze święte.
Godziny otwarcia:
- w kwietniu: od wtorku do niedzieli, od 9.00 do 16.00,
- 20 kwietnia – w Wielkanoc – nieczynne,
- 21 kwietnia – w Poniedziałek Wielkanocny – nieczynne.
Wystawa czynna do 30 kwietnia.
Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny, Wdzydze
Szczegóły: www.muzeum-wdzydze.gda.pl.
Opowieści wiejskich Dziewuch. Julia Pawlak w Kartuzach

– Ten autorski spektakl muzyczny przenosi widza w świat, który dziś istnieje już tylko w opowieściach – do wsi sprzed dwóch wieków, pełnej ludowych wierzeń, surowych osądów i namiętnych historii – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. – Narratorką spektaklu jest szeptucha, ludowa uzdrowicielka, strażniczka dawnych rytuałów i przekazywanej z pokolenia na pokolenie mądrości. Jej głos prowadzi publiczność przez losy chłopek, ukazując ich codzienność pełną miłości, lęków i nieustannej walki o swoje miejsce w społeczności. Spektakl to nie tylko opowieść o dawnym świecie, lecz także głęboka refleksja nad tym, jak kultura ludowa, z jej pieśniami, rytuałami i obrzędami, kształtowała tożsamość wiejskich społeczności.
– Warstwa muzyczna spektaklu stanowi jego serce i duszę – jest hołdem dla dawnych melodii zakorzenionych w tradycji, lecz jednocześnie podanych w nowoczesnej, poruszającej aranżacji. Kompozycje Wiktorii Czerpak, skrzypaczki i wokalistki, oraz Magdaleny Gawlińskiej, pianistki i wokalistki tworzą emocjonalny most między przeszłością a teraźniejszością. W postać szeptuchy wciela się Julia Pawlak – współautorka muzyki, autorka tekstów, piosenek i scenariusza – zapowiadają organizatorzy.
12 kwietnia, godz. 17, Kartuskie Centrum Kultury, ul. Klasztorna 1, Kartuzy
Szczegóły: www.kartuskiecentrum.kultury.pl.
Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy w Słupsku
(1).jpg)
Jeszcze do soboty, 12 kwietnia możemy oglądać spektakle w ramach Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy – Słupsk 2025. Wydarzenie to jest popularyzacją szeroko rozumianego teatru formy, a zwłaszcza plastyki teatralnej.
– Słupski Festiwal stawia na to, co w sztuce lalkarskiej powinno być najważniejsze – na wartości wpisane w obraz, przestrzenność, malarskość czy w barwę. Te założenia pozwalają na stworzenie marki rzadkiej na polskim rynku festiwalowym, wysoce wyspecjalizowanej i odmiennej – to słowa dra Karola Suszczyńskiego, badacza i krytyka teatru lalek, dyrektora Teatru Groteska w Krakowie, adiunkta w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku.
Do 12 kwietnia. Szczegóły programu: www.teatrlalkitecza.pl.
„Śladami kartuskich domów” w muzeum w Kartuzach
– Na terenie Kartuz do dziś znajduje się wiele przepięknych zrewitalizowanych XIX- i XX-wiecznych kamienic i willi – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. – Kiedy patrzymy na nie, zadajemy sobie w myślach różne pytania: Kto je wybudował? Kto w nich mieszkał? Czy były wygodne? W jaki sposób je urządzono? Jakie historie skrywają? Czy mają swoje tajemnice? Aby odpowiedzieć na te i inne pytania, w 2023 roku Muzeum Kaszubskie w Kartuzach ogłosiło konkurs pt. „Śladami kartuskich kamienic”. Nagrodzone prace znalazły się w publikacji „Śladami kartuskich domów”.
W Muzeum Kaszubskim im. F. Tredera w Kartuzach odbędzie się jej promocja.
15 kwietnia, godz. 17, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, ul. Kościerska 1
Szczegóły: www.muzeum-kaszubskie.pl.
Krzysztof Zanussi w gminie Luzino
Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie zaprasza na wieczór autorski z Krzysztofem Zanussim, jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów filmowych. Spotkanie połączone będzie, jak zapowiadają organizatorzy, ze spektaklem muzycznym i poczęstunkiem. To niepowtarzalna okazja, by usłyszeć opowieści o kulisach pracy w świecie kina oraz zadać pytania mistrzowi.
Z kolei spektakl „Być jak Charlie Chaplin” to widowisko inspirowane legendą światowego kina niemego, w rolę główną wcieli się Mateusz Deskiewicz – aktor i wokalista Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
22 kwietnia, godz. 18, Sala Minelli, Kębłowo
Szczegóły: www.gok.luzino.eu.
Wystawa „Chaos i Harmonia” Reginy Jeszke-Golickiej w Tczewie

Regina Jeszke-Golicka to absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dzisiejsza ASP). Dyplom z malarstwa uzyskała w 1988 roku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego.
W początkowym okresie, oprócz malarstwa, uprawiała również tkaninę artystyczną. Aneks do dyplomu w tej dziedzinie artystycznej zdobyła w pracowni doc. Bernardy Świderskiej. Gobeliny eksponowała na indywidualnych wystawach w ramach „Polskiej Jesieni” w Hamburgu w latach 1981-1987.
Artystka skupia się w swojej twórczości malarskiej na abstrakcji. Jej prace są pełne intensywnych kolorów i dynamicznych kompozycji. Charakteryzują się swobodnym oraz spontanicznym stylem, w którym gesty pędzla odgrywają kluczową rolę.
Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych we Francji, Niemczech i w Polsce. Jej obrazy posiadają kolekcjonerzy z: Niemiec, Francji, Włoch, Szwecji, Kanady i Polski.
Regina Jeszke-Golicka przez wiele lat zajmowała się także grafiką użytkową, tworząc opracowania i projekty do różnych publikacji, w tym do kilkudziesięciu książek.
Wystawę można oglądać do 11 maja.
Fabryka Sztuk, sala konferencyjna, ul. 30 Stycznia 4, Tczew
Szczegóły: www.fabrykasztuk.tczew.pl.
„Jesteś szalona” w Nowym Teatrze w Słupsku

Spektakl muzyczny „Jesteś szalona” to opowieść o miłości „podlana” muzyką disco polo w zupełnie nowych aranżacjach. Historia rozgrywa się na przełomie wieków nad morzem, gdzie każdy się zakochać musi – zapowiadają twórcy. – Dwie pary spotykają się w nadmorskim kurorcie. Sceneria końcówki lat dziewięćdziesiątych, szaleństwo Polski wchodzącej w epokę kapitalizmu, romantyczna atmosfera nadmorskich wakacji – to okoliczności, w których umieściliśmy naszych bohaterów.
12-13 kwietnia, godz. 19, Nowy Teatr w Słupsku
Szczegóły: www.nowyteatr.pl.
Ale kino!, czyli Grupa MoCarta w Wejherowie

Grupa MoCarta postanowiła poświęcić swój nowy program muzyce filmowej i najjaśniejszym gwiazdom srebrnego ekranu. Najbardziej rozpoznawalny kwartet w Polsce zaprezentuje jedyny w swoim rodzaju występ – zarówno osobom, które świat kina znają od podszewki, jak i tym, dla których nadal kryje on w sobie wiele tajemnic – informują organizatorzy.
– „Ale kino!” to żartobliwe spojrzenie na ponadczasowe przeboje muzyki filmowej, spotkania z Charliem Chaplinem, Woodym Allenem, Tomem Hanksem i aktorem, który jest największym przegranym światowego kina… W programie „Ale kino!” pojawią się niskobudżetowe efekty specjalne na miarę hollywoodzkich superprodukcji, opowieść o historii filmu, tańczący Lord Vader i dużo wspaniałej muzyki, okraszonej mistrzowskim poczuciem humoru Grupy MoCarta – Pawła Kowaluka, Bolesława Błaszczyka, Michała Sikorskiego oraz Filipa Jaślara.
15 kwietnia, godz. 17.30 i 20, Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255 w Wejherowie
Szczegóły: www.wck.org.pl.
„Schody kawowe”, czyli spotkanie z historią w Kwidzynie

Pasjonujesz się historią Kwidzyna? Chcesz poznać tajemnice pochowanych w katedrze wielkich mistrzów krzyżackich? Kwidzyńskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie promocyjne najnowszego numeru popularnego kwartalnika „Schody Kawowe”.
– Spotkamy się w Kasynie Kultury, aby poznać tajemnice, które skrywa jeden z „kwidzyńskich” mistrzów: Ludolf König von Watzau – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. – W kościele górnym znajduje się polichromia, na której widnieją trzej mistrzowie pochowani w katedrze w Kwidzynie. Ukazani są w zbrojach i płaszczach, z tarczami w rękach, na których znajduje się symbol wielkiego mistrza. To mężczyźni w sile wieku, z siwymi brodami i włosami. Ale jeśli dobrze przyjrzymy się malowidłu, możemy zauważyć, że jeden z nich ma… rude włosy. Dlaczego został pokazany w ten sposób? Jakie stereotypy dawniej wiązały się z osobami o miedzianych włosach? Dlaczego tym mistrzem jest Ludolf König von Watzau, pochowany w kwidzyńskiej katedrze? Na te wszystkie pytanie odpowie Filip Bednarek, student historii na UG, a od 3 lat przewodnik po Krypcie Wielkich Mistrzów oraz katedrze.
11 kwietnia – godz. 18
Kasyno Kultury, ul. Piłsudskiego 6A, Kwidzyn
Napisz komentarz
Komentarze