Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Globaltica 2025. Znamy pierwszych wykonawców najbardziej kolorowego festiwalu w Trójmieście

Boban Marković Orkestar, Mercedes Peon z zespołem Deixaas, Chico Trujillo oraz Kapela ze Wsi Warszawa i Bassałyki to pierwsi ogłoszeni artyści, którzy wystąpią na jubileuszowym 20. Festiwalu Kultur Świata Globaltica w Gdyni.
Boban Marković i jego orkiestra
Boban Marković i jego orkiestra

Autor: materiał prasowy

Na tak wyjątkową okazję organizatorzy przygotowali wyjątkowy program. W Kolibkach zagrają artyści, którzy już mieli okazję być gośćmi festiwalu oraz ci, którzy mieli przyjechać, ale do Gdyni z różnych powodów nie dotarli.

Reklama

Boban Marković Orkestar to legenda bałkańskich orkiestr dętych, wielokrotny zwycięzca najważniejszego dla gatunku festiwalu w Gučy. Boban z zespołem wracają na Globaltikę dokładnie po sześciu latach. Ich koncert w 2019 był został zapamiętany przede wszystkim z powodu wielkiej energii i scenicznego szaleństwa, które udzieliły się wszystkim obecnym w parku Kolibki.

Jednym z najbardziej wyjątkowych koncertów w historii Globaltiki był solowy występ w 2010 roku galicyjskiej artystki Mercedes Peon, która oczarowała i zahipnotyzowała wszystkich obecnych na Kolibkach. 15 lat później Mercedes powróci do Gdyni ze swym nowym żeńskim triem Deixaas, którego skład uzupełniają Ana Fernández i Mónica de Nut

Deixaas, stworzony wspólnie z dwiema galicyjskimi artystkami - Aną Fernández i Mónicą de Nut – wydaje się najbardziej dojrzałą formą muzyczną w dotychczasowej twórczości Mercedes Peon (fot. Maider Jimenez | materiał prasowy)

Peaon jest uważana za jedną z najbardziej charyzmatycznych kobiet na scenie muzyki świata. Z pełną wirtuozerią wykorzystuje brzmienia dud, czy bębnów obręczowych pandeireta, ale także elektroniczne loopy i sample, które wraz z jej wyjątkowym głosem tworzą na scenie fascynującą ścianę dźwięków. Oprócz wartości kompozytorskich i wykonawczych, dla Mercedes Peon niezwykle ważne są także kwestie poruszane przez nią w tekstach: tożsamość, płeć, język, przynależność grupowa, tradycja, przeszłość czy przyszłość. Wszystko to świadczy o tym, z jak bardzo wyjątkową artystką mamy do czynienia.

CZYTAJ TEŻ: Coś nie zagrało. Jazz Jantar, Globaltica i inni bez wsparcia Ministerstwa Kultury

Chico Trujillo jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych zespołów z Chile. U siebie w kraju potrafią zapełniać stadiony występując dla ponad 50 000 widzów. Są najbardziej rozpoznawalną grupą wykonującą współczesną cumbię – bez ich muzyki nie może odbyć się żadna impreza od Santiago do Valparaiso. 

Żywiołowe, pełne energii koncerty oraz solidna sekcja dęta sprawiły, że w Europie Chico Trujillo często określa się mianem „Latin Gogol Bordello (fot. materiał prasowy)

Chilijczycy mieli zagrać na Globaltice w 2018 roku, jednak utknęli na sparaliżowanym monachijskim lotnisku i w ostatniej chwili ich koncert został odwołany. W tym roku wynagrodzą siedem lat czekania wyjątkowym koncertem, świętującym ćwierć wieku działalności tej legendarnej grupy. Ich występ na Globaltice będzie jedynym koncertem w Polsce na obecnej trasie.

Kapela ze Wsi Warszawa pojawiła się na Globaltice w 2021 roku – pierwszej festiwalowej edycji po zakończeniu pandemii, która to w pełni poświęcona była artystom działającym w Polsce. Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Kapela jest obecnie jednym z najbardziej zasłużonych, cenionych i znanych polskich zespołów folkowych na świecie. Ale znani są także z tego, że wciąż poszukują nowych wyzwań, czego efektem jest projekt „Sploty”, w którym Kapelę wspierają Grzegorz Rytka, Michał Marecki i Jerzy Markuszewski tworzący kolektyw Bassałyki.

Kapela ze Wsi Warszawa  (fot. materiał prasowy | Igor Omulecki)

Festiwal odbędzie się w dniach 18-20 lipca. Główne wydarzenia zlokalizowane są w zabytkowym Parku Kolibki w Gdyni. Globaltica to nie tylko muzyka. 20. edycja będzie obfitować w spotkania, warsztaty, pokazy filmowe. Jak co roku na festiwalu pojawi się miasteczko społeczne, gdzie zaprezentują się organizacje pozarządowe, lokalni rzemieślnicy i artyści. 

Zawszepomorze.pl jest patronem medialnym festiwalu. 

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadi Gdańsk 80 lat konkurs
Reklama
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja