Janusz Bil, Prezes Zarządu Orlen Neptun: Spółka, którą zarządzam, jest odpowiedzialna za rozwój morskich farm wiatrowych drugiej fazy. Inwestujemy zatem w dekarbonizację, w transformację energetyczną. Wspieramy ten trend w postaci rozwoju morskich farm wiatrowych. Grupa Orlen ma pięć koncesji w tak zwanej drugiej fazie.
.png)
Trzy z nich są w spółce Orlen Neptun, dwie należą do Energa Wytwarzanie. I będziemy sukcesywnie rozwijać te projekty w kierunku transformacji i dywersyfikacji dostaw energii. Wiadomo, że energia z wiatraków, która będzie tutaj produkowana, musi być rozprowadzona później do odbiorców w kraju. Pomorze na pewno skorzysta jako region jeśli chodzi o rozwój portów, o rozwój baz serwisowych, o miejsca pracy. Natomiast ta energetyka będzie służyć niezależności całego kraju i wszystkim odbiorcom.
Paweł Olechnowicz, doradca Prezesa Zarządu Orlen SA: Rola Pomorza w całej transformacji energetycznej powinna być zasadnicza, bo Pomorze to jest rejon, gdzie mamy czystą, zieloną energię. Na dzisiaj już tak można powiedzieć. Na dodatek dochodzą do tego farmy wiatrowe, morskie, będą budowane magazyny i energetyka jądrowa To powinno być miejsce transformacji energetycznej na zieloną energię i nie tylko na Pomorzu, ale i rejon Morza Bałtyckiego. I to jest siła również firmy, która jest stąd. I ma kompetencje. Te kompetencje trzeba wzbogacać.
Mamy środowisko akademickie, bym powiedział, trójmiejskie, gdzie mamy możliwości kształcenia, doskonalenia ludzi, przygotowywania kadr dalszych do dalszej transformacji. Wszystko jest tutaj na miejscu kapitalne. Tylko trzeba decyzji politycznych, żeby dały chęć do działania wszystkim, którzy potrafią. A potrafią na pewno.
Anna Wiosna, Dyrektor Biura Transformacji Energetycznej, Agencja Rozwoju Przemysłu: Kluczowe znaczenie mają spółki Skarbu Państwa, ponieważ dwie największe grupy energetyczne, paliwowo-energetyczne PGE oraz Orlen pozyskały największą ilość PSzW do wznoszenia powietrznych wysp celem zbudowania morskiej energetyki wiatrowej. Do 2030 roku mają powstać morskie farmy wiatrowe o mocy 5,9 GW, a do 2040 planowane jest nawet 18 GW. Są to bardzo kluczowe dwa podmioty i rola ich jest ogromna, ale do tego dochodzi mnóstwo podmiotów zaangażowanych w tzw. local content, umowę Sector Deals, które zgłosiły się chęć do uczestniczenia w realizacji tego ogromnego programu, który szacowany jest na 400 mld zł.
Mamy wokół tego konieczność budowania magazynów energii, mamy kwestie wodoru, wzrostu znaczenia naszego Pomorza. Jako Agencja Rozwoju Przemysłu, mając w portfelu wiele podmiotów, które są już zaangażowane w budowę łańcucha wartości dla morskiej energetyki wiatrowej, ale również dla elektrowni jądrowej, planujemy również uczestniczenie w budowie pierwszych SMR-ów, a także magazynów energii.
Napisz komentarz
Komentarze