Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Powstanie cyfrowy atlas drzew. Międzynarodowe badania pod kierunkiem gdańskich naukowców

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej kierują projektem Urban ElemenTree, obejmującym pięć europejskich miast i wartym ponad 1,8 mln euro. Cyfrowy atlas drzew ma zrewolucjonizować planowanie zieleni w miastach.
Gdańsk
Cyfrowy atlas drzew ma zrewolucjonizować planowanie zieleni w miastach

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Architektura i urbanistyka, inżynieria środowiska i wiatrowa oraz chemia – wiedzę i narzędzia z tych dziedzin zamierzają wykorzystać naukowcy, pracujący w projekcie Urban ElemenTree. To międzynarodowy projekt badawczy, który ma wpłynąć na sposoby zadrzewiania miast i rewitalizacji terenów zielonych tak, by  drzewa w miastach żyły dłużej – bo na razie ich żywotnośc z każdą dekadą spada. Liderem projektu, w którym uczestniczą uczelnie i instytucje z Belgii, Danii, Polski, Szwecji i Włoch, jest Politechnika Gdańska.

Reklama

Powstanie cyfrowy atlas drzew

– Badania nad drzewami rosnącymi w miastach są oczywiście prowadzone, ale są to często badania wycinkowe – tłumaczy dr Joanna Badach, kierownik projektu. – Badamy jakość powietrza, ryzyko związane z silnymi wiatrami, naświetlenie, odporność na wysokie temperatury i zanieczyszczenia. W projekcie zbieranie tych danych zostanie uzupełnione o nowe, przekrojowe badania w bardzo zróżnicowanych pod wieloma względami miastach.

Badania w ramach Urban ElemenTree prowadzone będą w pięciu europejskich miastach: Gdańsku, Göteborgu, Aarhus, Antwerpii i Florencji przez Miejskie Żywe Laboratoria (Urban Living Labs). Naukowcy zamierzają wykorzystać nowe metody i techniki badawcze, m.in.:

  • naziemne i powietrzne systemy pomiarowe,
  • symulacje numeryczne
  • niskokosztowe techniki oceny parametrów drzew.

Naukowcy chcą do końca 2027 r. uzyskać kompleksowe dane z różnych miast, które pozwolą na porównanie, opracowanie ulepszonych metod pomiarów, obliczeń i modelowania stanu miejskiej zieleni w badanych aglomeracjach. Na tej podstawie planują stworzyć cyfrową platformę, pozwalającą na zintegrowane zarządzanie drzewostanem miejskim.

Chcemy stworzyć cyfrowy atlas drzew. Z kompleksowymi danymi oraz odwzorowaniami drzew możliwych do zastosowania w dalszych badaniach nad środowiskiem i klimatem miejskim. Dzięki temu decydenci i projektanci będą mogli analizować optymalne strategie sadzenia drzew, co przyczyni się do poprawy warunków panujących na obszarach miejskich.

dr Joanna Badach / kierownik projektu

Platforma zostanie opracowana z myślą o jej przyszłym wykorzystaniu jako kompleksowego, prowadzonego przez społeczność interaktywnego spisu drzew miejskich.

– Mamy nadzieję, że będzie to swoiste kompendium wiedzy, pomocne architektom w projektowaniu zrównoważonej, przyjaznej i odpowiednio dopasowanej zieleni miejskiej – dodaje szefowa projektu.

Projekt wart 1,83 mln euro

Projekt Urban ElemenTree o wartości 1,83 mln euro jest finansowany w ramach międzynarodowego partnerstwa Driving Urban Transitions. To kontynuacja badań pilotażowych „Zieleń miejska, a poprawa jakości powietrza”. Naukowcy przez rok badali wpływ obecności drzew na jakoś powietrza na ruchliwym skrzyżowaniu we Wrzeszczu, przy ulicach Hallera i Mickiewicza.

ul. Hallera, Gdańsk
Gdańsk, ul. Hallera (fot. DRMG)

Wybraliśmy tę lokalizację, ponieważ ulica Hallera charakteryzuje się bogatym drzewostanem po jednej stronie i zupełnym brakiem drzew po drugiej stronie, dzięki czemu mogliśmy porównywać odczyty czujników umieszczonych blisko drzew i w znacznym oddaleniu od nich.

dr Joanna Badach / kierownik projektu

Teraz zadaniem naukowców z Politechniki Gdańskiej jest m. in. koordynacja interdyscyplinarnych kampanii pomiarowych i kompleksowa analiza wyników oraz ich przełożenie na wytyczne planistyczne i projektowe.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama