Z okazji urodzin Chopina. Koncert w słupskiej filharmonii
214. rocznica urodzin Fryderyka Chopina to przyczynek do ciekawego wydarzenia w Słupsku. Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara wraz z zaproszonym pianistą Piotrem Pawlakiem wykonają „Hexameron. Wariacje na temat Vincenzo Belliniego”. Hexameron jest zbiorem wariacji na temat marsza z opery „Purytanie” Vincezno Belliniego, napisanych przez sześciu wybitnych kompozytorów-wirtuozów: Franciszka Liszta, Fryderyka Chopina, Sigismunda Thalberga, Johanna Petera Pixisa, Henri Herza i Carla Czernego. Dzieło to miało uświetnić koncert dobroczynny w marcu 1837 r., jednakże nie zostało ukończone na czas, a prace nad pierwszym wydaniem zostały zakończone dopiero w grudniu 1837 r. Podczas koncertu za dyrygenckim pulpitem stanie Zygmunt Rychert, który jest również autorem transkrypcji na układ orkiestrowy.
- 21 lutego, godz. 19, Sala Koncertowa, ul. Jana Pawła II 3 w Słupsku
- Szczegóły: www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl

Spotkania z muzyką Kaszub. „Melodie nocy” w Wejherowie
Motywem przewodnim koncertu „Procëm nocë” jest noc, w różnoraki sposób traktowana przez poetów i kompozytorów z Pomorza. W programie wieczoru znajdą się cztery rzadko wykonywane cykle pieśni: utwory ze zbioru „Lecë, chòrankò” (1980) Jana Trepczyka, tegoż kompozytora pieśni z „Kaszëbskjégò pjesnjôka” (1935) w twórczym opracowaniu Władysława Walentynowicza (1948), cykl pieśni Henryka Jabłońskiego ze zbioru „Gromicznik” (1974) do słów Alojzego Nagla oraz cykl pieśni Witosławy Frankowskiej (2005) do słów Jerzego Stachurskiego. Wykonawcami będą młodzi adepci sztuki wokalnej, związani z Wydziałem Wokalno-Aktorskim i Szkołą Doktorską Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, studenci i absolwenci Wydziału Instrumentalnego oraz wykładowcy.
- 21 lutego, godz. 18, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a.
- Wstęp wolny
O kolekcji Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Z cyklu „Forum sztuki i artystów – wykłady z historii sztuki” w słupskim muzeum wykład: „60 lat kolekcji Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”. W 2025 roku przypada 140. rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza, która zbiega się z 60. rocznicą utworzenia kolekcji Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego. Inicjatorem zakupu pierwszych 110 pastelowych prac był ówczesny dyrektor muzeum Janusz Przewoźny. Dzisiaj kolekcja liczy 266 obrazów i rysunków. Wśród nich zdecydowanie dominują portrety wykonane pastelami na papierze w ramach założonej przez artystę, 100 lat temu firmy portretowej. Ponadto w zbiorach znajdują się: pastelowe kompozycje, ołówkowe rysunki, portrety wykonane węglem, obrazy olejne, akwarela jak również pokaźny zasób archiwaliów oraz pamiątek należących do artysty czy rodziny Witkiewiczów.

O początkach tworzenia kolekcji Witkacego, jej historii, kustoszach i osobach mających wpływ na zasób kolekcji i jej znaczenie, a także wystawach artysty prezentowanych w Słupsku w czasie sobotniego wykładu opowie Anna Baruk-Bejda – obecny kustosz kolekcji.
Na osoby uczestniczące w wykładzie czekać będzie, tradycyjny już w muzeum, urodzinowy tort Witkacego do samodzielnego złożenia.
W tym dniu na wystawę stałą „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” oraz na wystawę czasową „Witkacy inaczej…” w Białym Spichlerzu będzie wstęp bezpłatny.
- 22 lutego 2025 w sobotę o godz. 11:00 w Białym Spichlerzu w sali im. Barbary Zielińskiej, ul. Szarych Szeregów 12
„Trina. Niech nie gaśnie nigdy”. W Nowym Teatrze w Słupsku
W mieście dzieją się dziwne rzeczy. Substancja niewiadomego pochodzenia zabija w ludziach miłość. Dochodzenie prowadzi Komisarz Rex z miejscowego, amerykańsko-polskiego posterunku w Słupsku. Do miasta przyjeżdża również Michał Fajbusiewicz, aby nakręcić tu kolejny odcinek programu 997. O wprowadzenie substancji na rynek podejrzana jest miejscowa zielarka Trina, przez niektórych uważana wręcz za czarownicę, ale niejasną rolę w całej sprawie odgrywa również niejaki Robert Zienecker – słupski aptekarz, o którym chodzą plotki, że sprzedaje fentanyl bez recepty. Kto truje mieszkańców, a kto ich leczy? I czy uda się ocalić miłość w mieście… - tyle co do zapowiedzi przedstawienia na stronie słupskiego teatru. Jak wyszło – warto przekonać się osobiście.
.jpg)
- 21, 22, 23 lutego, godz. 19
- Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku
- Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www. nowyteatr.pl
Od operetki po hity muzyki estradowej. Koncert w Bytowie
Koncert Muzyki Świata to kolejne z serii wydarzeń pod hasłem „Od operetki po hity muzyki estradowej”. Usłyszymy muzykę hiszpańską, włoską, irlandzką, francuską, polską, amerykańską, gruzińską a nawet czeską. Wystąpi zespół Adam Wojtasik Band. Koncert poprowadzi Jacek Borkowski.
- 22 lutego, godz. 18, Sala Widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 12 w Bytowie
- Szczegóły: www.bck-bytow.pl
O Ignatku, który szuka przyjaciela w Teatrze Lalki Tęcza
Ignatek to sympatyczny kościotrup. Sam jednak uważa się za brzydkiego... W dodatku jest szkieletem – ciężko w takiej sytuacji znaleźć przyjaciół.
Pierwsze wyjście do szkoły, do przedszkola – to zawsze spotkanie nowych ludzi, wśród których trzeba odnaleźć siebie. Dzieci same decydują: komu podać rękę, z kim kopać piłkę, dzielić klocki. Sytuacja ta może być bardzo trudna, zwłaszcza, jeżeli po raz pierwszy doświadcza się odrzucenia – tłumaczą twórcy przedstawienia. Historia Ignatka to opowieść o uważnym patrzeniu i o odkrywaniu piękna w tym, co dookoła. Uczy konfrontować marzenia z rzeczywistością i doceniać to, co nas spotyka. Spektakl dla widzów 3+.
- 15 lutego, godz. 11, Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku
- Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl
„Jesteś szalona” – o miłości na słupskiej scenie
Spektakl muzyczny „Jesteś szalona”, to opowieść o miłości „podlana” muzyką disco polo w zupełnie nowych aranżacjach. Historia rozgrywa się na przełomie wieków nad morzem. Dwie pary spotykają się w nadmorskim kurorcie. Sceneria końcówki lat dziewięćdziesiątych, szaleństwo Polski wchodzącej w epokę kapitalizmu, romantyczna atmosfera nadmorskich wakacji – to okoliczności, w których umieściliśmy naszych bohaterów – zapraszają twórcy przedstawienia.
Spektakl został przygotowany przez zespół realizatorów odpowiedzialnych za sukces przedstawienia „Mała Piętnastka – legendy pomorskie”, jego scenariusz powstał specjalnie na potrzeby Nowego Teatru.
- 14 lutego godz. 19
- Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku
- Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www. nowyteatr.pl
„Nic.” – spektakl taneczny zespołu Alraune w Tczewie

Alraune to niezależny zespół tańca współczesnego tworzony zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby wcześniej niezwiązane z tańcem. To, co ich połączyło, to szczególne podejście do tańca, którego naucza Mikhail Karnaukhov, choreograf i założyciel zespołu.
Fundamentem jest tu wyprowadzenie choreografii od poczucia ruchu – jego szerokości, objętości, głębi – które nadaje formę i ekspresję poszczególnym utworom tanecznym – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Język ciała jest dla tancerzy głównym sposobem wyrażania emocji i uczuć. Pozwala poczuć i przekazać to, czego nie dałoby się wyrazić za pomocą słów.
Celem zespołu jest uwrażliwianie odbiorców i pobudzanie ich do pełniejszego odczuwania otaczającej rzeczywistości – zapewniają twórcy.
- 21 lutego, godz. 19
- ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10 w Tczewie
- Szczegóły: www. ckis.tczew.pl
„Sama na planecie”. Natalia Szroeder w Wejherowie
„Zagramy dla Was calutki materiał z nowej płyty, w nowej oprawie wizualnej, choć dla tych, którzy chcieliby jeszcze klubowo liznąć „Pogłosu”, oczywiście, wiadomo - możecie na mnie liczyć – zapowiada na stronie Filharmonii Kaszubskiej Natalia Szroeder, pochodząca z Kaszub piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka.
- 14 lutego godz. 19, Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255 w Wejherowie
- Szczegóły: www.wck.org.pl
Pomorska Muza: Od duetu do nonetu w Wejherowie
Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza na koncert, podczas którego na jednej scenie zabrzmią fragmenty najbardziej cenionych oper w historii. To wieczór, który dostarczy wzruszeń zarówno doświadczonym miłośnikom opery, jak i tym, którzy dopiero odkrywają magię tego gatunku – zapowiadają twórcy. W programie arcydzieła operowe: Moniuszki, Verdiego, Bizeta, Rossiniego, Pucciniego i Straussa, wykonane przez niemal 30 utalentowanych studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncert poprowadzi Marta Goluch, a nad całością czuwa wybitna profesor Anna Mikolon.
- 27 lutego, godz. 19
- Filharmonia Kaszubska w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255
- Szczegóły: www.wck.org.pl
Radio, które słucha w słupskiej Baszcie
Radio, które słucha to bardziej społeczna przestrzeń niż wystawa – zapowiadają na wstępie organizatorzy wydarzenia. Po czym dodają: Korzystając z architektury i wodnego otoczenia Baszty, chcemy zbudować sytuację, w której będzie można wspólnie doświadczać różnych wymiarów dźwięku oraz praktyk słuchania. Jak wpływają one na postrzeganie otoczenia i nas samych? W jaki sposób nieuchwytne dla oka fale mogą poszerzyć nasze horyzonty, inspirować do działania na rzecz nas samych i otaczających wspólnot? Dzięki niematerialnej naturze dźwięku mamy możliwość przekraczania fizycznych granic, które kształtują nasze postrzeganie rzeczywistości poza to, co widzialne. W działaniu towarzyszą: Anjeline de Dios, Marcin Dymiter, Ludomir Franczak, Reymar Reyes, Kama Sokolnicka oraz Radio Kapitał

- Otwarcie i koncert Anjeline de Dios: 21 lutego g. 18
- Wystawa w działaniu: 22.02.2025 – 11.04.2025
- BGSW / Baszta, al. F. Nullo 8 w Słupsku
- Szczegóły: www. bgsw.pl
I Festiwal Mąki i Chleba w Borzechowie
Na festiwal, który już 20 lutego zaprasza Koło Gospodyń Wiejskich Modraki z Borzechowa. W ramach wydarzenia zaplanowany jest konkurs na swojski, kociewski chleb. Drużyny chętne do udziału mogą się zgłaszać do 17 lutego.
Festiwal jest zwieńczeniem obchodów Światowego Dnia Kociewia. W programie festiwalu, prócz konkursu, kociewska biesiada z muzyką na żywo, a także goście specjalni. Wśród nich – Zenon Solecki, młynarz kociewski z młyna w Twardej Górze. Będzie można zakupić na miejscu wyjątkową mąkę prosto z młyna i posłuchać opowieści o pracy młynarza, mące i chlebie. Wyjątkowym gościem będzie także Krystyna Gierszewska – znana regionalistka, ambasadorka kulinarnego dziedzictwa Kociewia, no i gospodarze wydarzenia, czyli borzechowskie Gospodynie z KGW Modraki, które podejmą gości czym chata bogata.
Do konkursu mogą się zgłosić zarówno osoby prywatne, jak i koła gospodyń wiejskich, grupa przyjaciół czy też rodziny. Chęć udziału w konkursie należy zgłosić poprzez: wiadomość na fb na profilu KGW „Modraki” Borzechowo, profilu fb Gmina Zblewo Przystanek Kociewie, lub telefonicznie – przewodnicząca koła Angelika Wojciechowska, tel. kom. 513 464 112.
- 20 lutego, godz. 16.00, Świetlica Wiejska w Borzechowie
Napisz komentarz
Komentarze