Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Drogi wodne zamykane z powodu lodu! Lodołamacze czekają w gotowości

Nadejście silnych mrozów spowodowało szybkie zmiany sytuacji na rzekach i ciekach wodnych w całym regionie. Ponieważ może następować zalodzenie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zamyka żeglugę na kolejnych drogach wodnych. Zamknięto również wrota przeciwpowodziowe w Białej Górze. W gotowości do akcji pozostają wszystkie lodołamacze, stacjonujące w rejonie Przegaliny.
Drogi wodne zamykane z powodu lodu! Lodołamacze czekają w gotowości
Flota lodołamaczy oczekująca w gotowości do podjęcia akcji

Autor: RZGW Gdańsk

Wydawane przez RZGW kolejne komunikaty nawigacyjne przedstawiają zmieniającą się szybko sytuację na drogach wodnych. Od środy 12 lutego zamknięto dla żeglugi Nogat na długości 62 km, Szkarpawę na długości 25 km, Wisłę Królewiecką na odcinku 11,9 km oraz Tugę na długości 10,9 km. We wszystkich przypadkach przyczyną jest możliwość wystąpienia zjawisk lodowych. Od czwartku 13 lutego, z podobnych przyczyn zamknięto dla żeglugi Kanał Jagielloński na długości 4,7 km, rzekę Elbląg, Kanał Elbląski wraz z jeziorem Drużno i Systemem Jezior Warmińskich. Również od 13 lutego zamknięte zostały wrota przeciwpowodziowe w Białej Górze, na połączeniu Wisły z Nogatem. 

CZYTAJ TEŻ: Lodołamacze gotowe na zimę. Za nimi pierwszy rejs po Dolnej Wiśle

Warto zwrócić uwagę, że ww. drogi wodne położone są na obszarze Żuław Wiślanych, przepływ wody jest w nich niewielki, dlatego szybko może tam wystąpić zalodzenie. Inne nieco decyzje podjęto wobec dróg wodnych na obszarze Żuław Gdańskich. Od środy 12 lutego zamknięto dla żeglugi Martwą Wisłę (odnoga do Błotnika) na długości 2,5 km, Śluzę Gdańska Głowa oraz Śluzę Przegalina.

Jak podaje RZGW Gdańsk - drogi wodne: Martwa Wisła od km 1 do 11,5 (odcinek od śluzy Przegalina do granicy wód morskich), oraz Wisła od km 830 do 942 (odcinek od Grudziądza do ujścia) nadal pozostają otwarte. Istnieje możliwość żeglugi w oparciu o oznakowanie brzegowe, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności i przy wykorzystaniu posiadanej dobrej praktyki pływania oraz znajomości przebiegu szlaków żeglugowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Statek utknął w śluzie przekopu Mierzei Wiślanej! Przyczyną niedawna cofka

Według stanu na czwartek 13 lutego brak jest ostrzeżeń hydrologicznych i meteorologicznych, nie doszło nigdzie do przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych, nie było potrzeby ogłaszania pogotowia i alarmu przeciwpowodziowego. Sezon żeglugowy na drogach wodnych zakończył się formalnie 1 października ub. roku, nowy sezon powinien się rozpocząć od 24 kwietnia. W związku z zamknięciem sezonu na drogach wodnych nie ma pełnego oznakowania nawigacyjnego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama